Przekręt na ogrzewaniu

Kilka milionów Polaków płaci za ogrzewanie więcej niż powinni. Dlaczego? Mimo że w zamontowano blisko 9 mln podzielników ciepła, to obowiązuje zupełna dowolność w obliczaniu kosztów ogrzewania.

Spółdzielnie mieszkaniowe razem z firmami specjalizującymi się w odczytywaniu podzielników przedstawiają nam rachunki, których praktycznie nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Można w nich wiele ukryć. Przekonali się o tym mieszkańcy Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ich rachunki za ciepło wzrosły nagle o kilkadziesiąt procent.

Zdziwieni spółdzielcy zaczęli liczyć, docierać do dokumentów, porównywać dane. Powstała nawet Grupa Inicjatywna Obrony Lokatorów. Po kilkumiesięcznej batalii z zarządem nie mieli już wątpliwości, że spółdzielnia ich oszukała: Dopisywała nieuczciwie to, co nie powinna. Jaki był cel, że chciała ściągnąć więcej pieniędzy - trudno mi powiedzieć - mówi jedna z lokatorek.

Reklama

Mieszkańcy ustalili, że za ciepło spółdzielnia sama rozliczała się z dostawcą, ale firma, która obliczała zużycie ciepła w poszczególnych mieszkaniach, dostawała od spółdzielni zupełnie inne dokumenty. W efekcie na jednym węźle cieplnym spółdzielnia zarabiała ok. 4 tys. zł.

Mieszkańcy, którzy poinformowali prokuraturę, mówią, że w sumie oszukano ich na pół mln zł.

Oczywiście spółdzielnia wszystkiemu zaprzecza, wciąż rządzą też nią ci sami ludzie, ale w ubiegłym roku rachunki niespodziewanie obniżono - również o kilkadziesiąt procent.

Najlepszym rozwiązaniem, by uniknąć wszelkich oszustw, byłoby montowanie mierników ciepła, ale ze względów technologicznych jest to możliwe tylko w nowych blokach. Podzielniki, które mamy są niedoskonałe - więcej kresek ubywa, jeśli mieszkamy na parterze, ostatnim piętrze lub nad prześwitem.

Jak jednak zapewnia prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, rekompensują to odpowiednie obliczenia: Tam, gdzie jest więcej możliwości uciekania ciepła, więcej go trzeba do ogrzania mieszkania, wtedy stosuje się odpowiednie współczynniki zmniejszające - mówi Jan Gąbka.

Wszystko jest w porządku, jeśli owe współczynniki są ustalone jak należy. Jeśli nie - nasze pieniądze wyparowują.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewani | rachunki | spółdzielnia | ogrzewania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »