"Przemysłowe centrum Polski" na Śląsku. Startuje nowe ministerstwo
Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się szerzej surowcami energetycznymi, w tym ropą i gazem.
We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu (MP). Przewiduje ono, że resort ten z siedzibą w Katowicach powołany zostanie 1 marca br. W jego kompetencjach umieszczono dział "gospodarka złożami kopalin". Rozporządzenie to, przedłożone przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką, rząd przyjął 20 lutego br.
Utworzenie ministerstwa przemysłu z siedzibą w Katowicach premier Donald Tusk zapowiadał jeszcze przed wyborami. W kampanii mówił, że Śląsk stanie się "centrum przemysłowym Polski". - Na transformację przemysłu w Europie mamy 80 miliardów euro. To musi dokonać się tu, na Śląsku będzie odradzał się przemysł, tu będzie też funkcjonowało ministerstwo przemysłu - mówił w marcu 2023 roku Tusk.
- Nie ukrywam, że ta intencja, żeby ministerstwo przemysłu było w Katowicach, wynika z głębokiego przekonania, że Śląsk to są te wszystkie nadzieje, ale też problemy i zagrożenia, które trzeba traktować interdyscyplinarnie - powiedział D. Tusk pod koniec ubiegłego roku, zapowiadając powołanie nowego resortu.
Marzena Czarnecka, której premier Tusk powierzył tworzenie struktur Ministerstwa Przemysłu, jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Obszary jej naukowych zainteresowań to energetyka, prawo energetyczne, ekonomia prawa i ekonomia współdzielenia.
"Nowy resort powstanie z wyłączenia z Ministerstwa Aktywów Państwowych komórek organizacyjnych, które zajmują się sprawami działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin" - informowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 20 lutego. Dodała, że zatrudnieni tam pracownicy odpowiadają za realizację zadań, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów polityki gospodarczej wobec sektora górnictwa węglowego i górnictwa niewęglowego. "Chodzi również o zadania związane z przemysłem koksowniczym i hutniczym, a także prowadzenie spraw dotyczących gospodarki złożami kopalin" - uściśliła KPRM.
O utworzeniu resortu minister Czarnecka mówiła też na briefingu w Katowicach 16 lutego br. Jak zrelacjonowała wówczas, dzień wcześniej na konferencji uzgodnieniowej w Kancelarii Premiera ustalono pomiędzy ministerstwami, że Ministerstwo Przemysłu będzie zajmowało się nie tylko górnictwem i hutnictwem, ale także ogólnie surowcami energetycznymi.
Opublikowane z końcem stycznia br. założenia zmiany ustawy o działach administracji rządowej przewidują utworzenie nowego działu "gospodarka surowcami energetycznymi" na bazie dotychczasowych działów "gospodarka złożami kopalin" i "energia". Jak wynika z tych założeń, m.in. nowy dział "gospodarka surowcami energetycznymi" objąłby sprawy dotyczące gospodarki złożami kopalin, kwalifikacji w zakresie górnictwa, surowców energetycznych, paliw, rozwoju oraz wykorzystania energii jądrowej. Miałyby się także w nim znaleźć kwestie współpracy międzynarodowej i w ramach UE w dziedzinach dotyczących tych surowców i paliw.