Putin uderza w Polskę. "Nieprzyjazne kraje" objęte nowymi sankcjami
Władimir Putin chce zawieszenia umów podatkowych między Rosją a "nieprzyjaznymi państwami". Podpisał już dekret w tej sprawie - informują rosyjskie media. Na liście krajów jest także Polska. To odwet za sankcje nałożone przez Zachód.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zawieszający szereg umów podatkowych z nieprzyjaznymi państwami - podaje rosyjski dziennik "Kommiersant". Jednym z takich państw - według oficjalnej kremlowskiej listy - jest Polska.
Urzędnicy z Kremla już otrzymali polecenie opracowania odpowiednich ustaw i przedłożenia ich do rozpatrzenia Dumie Państwowej - podaje dziennik.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania to umowy dotyczące opodatkowania obywateli i firm. Chodzi o osoby i instytucje, które można jednocześnie uznać za podatników w dwóch lub kilku krajach - np. w przypadku osób z obywatelstwem jednego kraju, a miejscem zatrudnienia w innym. Jeśli państw nie łączy taka umowa, to dana osoba może być zobowiązana do płacenia podatków w obu krajach.
"Mówimy o umowach, które wpływają na dochody i majątek" - wskazuje "Kommiersant".
Umowy, jak wynika z dekretu, zostają zawieszone do czasu "wyeliminowania przez obce państwa naruszeń, których dopuściły się wobec interesów gospodarczych Federacji Rosyjskiej, praw jej obywateli i osób prawnych".
Poza Polską, na liście nieprzyjaznych państw - a co za tym idzie, państw, z którymi Putin chce zawieszenia umów podatkowych - są: USA, Wielka Brytania, Korea Płd., Szwecja, Luksemburg, Rumunia, Bułgaria, Wielka Brytania, Węgry, Irlandia, Słowacja, Albania, Belgia, Słowenia, Chorwacja, Kanada, Szwajcaria, Czarnogóra, Czechy, Dania, Włochy, Finlandia, Niemcy, Francja, Macedonia, Cypr, Hiszpania, Litwa, Islandia, Portugalia, Austria, Grecja, Nowa Zelandia, Australia, Singapur, Malta i Japonia.
Wcześniej w czerwcu, jak przypomina "Kommiersant", Kreml wydłużył rosyjską czarną listę rajów podatkowych. Dodano do niej właśnie nieprzyjazne kraje - w tym Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię czy największe kraje Unii Europejskiej.
W lipcu z kolei umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania wypowiedziała Rosji Dania.