"Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP". NBP podaje przyczyny dużej obniżki

"Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie." - poinformowano w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe o 75 pkt. bazowych - z 6,75 do 6,0 proc.

W środę Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od roku zmieniła poziom stóp procentowych NBP. Zdecydowano się na obniżkę o 75 pkt. bazowych. Tak dużej skali zdecydowana większość analityków i inwestorów się nie spodziewała, wcześniej szacując obniżkę na poziomie 25 pkt. bazowych. Tak duża obniżka miała ostatnio miejsce w styczniu 2009 roku. 

Stopy procentowe będą wynosić od czwartku:

Reklama
  • stopa referencyjna 6,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,05 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali rocznej.

RPP argumentuje obniżkę stóp

Jak podano oficjalnym komunikacie po posiedzeniu RPP, obecnie koniunktura gospodarcza pozostaje osłabiona, a jednocześnie spadają ceny produkcji.

"W warunkach osłabionej koniunktury na świecie, również w Polsce nastąpiło obniżenie dynamiki aktywności. Według wstępnego szacunku GUS roczna dynamika PKB w II kw. 2023 r. wyniosła -0,6 proc., przy dalszym ograniczeniu popytu konsumpcyjnego. Jednocześnie nadal rosły inwestycje. Sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa w lipcu 2023 r. obniżyły się w ujęciu rocznym. Mimo spowolnienia dynamiki aktywności gospodarczej utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to wyhamowuje roczny wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw."

Inflacja CPI w sierpniu, zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, wyniosła 10,1 proc., z kolei w ujęciu miesięcznym nie zmieniła się. Zdaniem RPP wskazuje to również na obniżkę inflacji bazowej w sierpniu (dane na ten temat poznamy 18 września).

Obniżka będzie sprzyjać celowi inflacyjnemu NBP?

"W lipcu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z niższą dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach. Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej. W ocenie Rady napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP " - poinformowano.

Zgodnie z przekazanymi w komunikacie informacjami członkowie RPP dokonali "dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie". Decydenci wskazali, że "szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki".

Podkreślono, że kolejne decyzje co do wysokości stóp procentowych uzależnione będą "od informacji i prognoz na temat inflacji i aktywności gospodarczej". Przypomniano również, że bank centralny "może stosować interwencje na rynku walutowym".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NBP | stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »