Ranking zawodów przyszłości. Jest lista, nie wszystkie z nich już są
Eksperci cyberbezpieczeństwa, nauczyciele online ale też ekonomiści kryptowalut i specjaliści ds. etyki AI - to niektóre z zawodów niedalekiej przyszłości. Ich listę opracowała w raporcie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Prognozując, jakie specjalności będą miały największą popularność, brano pod uwagę nie tylko polski ale też międzynarodowy rynek pracy.
Zdaniem autorów rankingu, w ciągu najbliższych pięciu lat na popularności zyska pięć zawodów. Dzięki rozwojowi technologii i poszukiwaniu zrównoważonych źródeł energii, wzrosnąć ma zapotrzebowanie na specjalistów od energii odnawialnej. Z powodu zwiększonego ryzyka przestępczości w sieci, niezbędni będą też eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. A biorąc pod uwagę zmiany w technologii genetycznej i biologicznej, wzrośnie zapotrzebowanie na inżynierów bioinformatyki.
Wraz ze wzrostem popularności nauki zdalnej, kolejnym zawodem przyszłości mają być specjaliści od edukacji online. Choć idea work-life balance jest coraz bardziej popularna, na brak pracy nie będą mogli narzekać psychologowie i psychiatrzy. Udowodniła to pandemia i obowiązująca wtedy kwarantanna podczas której wzrosła liczba prób samobójczych oraz ogólnych problemów ze zdrowiem psychicznym, zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych.
Wśród zawodów, jakie zyskają na popularności w ciągu najbliższych dziesięciu lat ma się znaleźć specjalista od sztucznej inteligencji (AI). Strach jaki można było obserwować w ostatnich miesiącach, wywołany tą technologią pokazuje, że ludzie nie są gotowi zaufać robotom. Dlatego niezbędni będą fachowcy, których zadaniem będzie nie tylko wdrażanie ale i zarządzanie AI.
Na popularności zyskują modyfikacje genetyczne, dlatego kolejnym wymienionym w raporcie zawodem jest specjalista ds. edycji genów. Ponieważ modyfikacje dotyczą również pożywienia, będzie rosło zapotrzebowanie na nowoczesnych technologów żywności. A coraz większe upowszechnianie kryptowalut ma wpłynąć na wzrost zapotrzebowanie na ekonomistów znających się na tych środkach płatności. Ogromnym wyzwaniem będą zmiany klimatu i kwestie zrównoważonego rozwoju, dlatego wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od tych zmian.
Eksperci PARP prognozują, że za 15 lat, czyli w 2038 roku, najbardziej popularnymi zawodami będą inżynierowie terraformacji - procesów zmiany warunków panujących na Ziemi a także specjaliści ds. adaptacji klimatycznej. Nie spadnie zapotrzebowanie na inżynierów biomedycznych, specjalistów ds. etyki AI a także kuratorów danych.
Opracowując raport o zawodach przyszłości, autorzy publikacji powołują się na ekspertów firmy Personnel Service - specjalisty ds. zatrudnienia i rozwiązań HR.
ew