Rekompensata 18,6 tys. zł za jedną książeczkę. Tylko do końca czerwca

Przynajmniej 18 tys. zł to rekompensata, jaką można dostać z banku PKO BP, jeśli posiadamy tę książeczkę. Mowa o dokumencie z czasów PRL. Ten obowiązywał w ramach systemu zakupu samochodów w poprzednim systemie. Jeśli odnajdziemy u siebie taką książeczkę przedpłat, mamy szansę na małą fortunę.

  • Ponad 18 tys. zł rekompensaty, a nawet więcej mogą dostać osoby, które w PRL starały się o auto, ale ostatecznie się go nie doczekały.
  • Niedoszli posiadacze auta, którzy na przestrzeni lat nie odebrali przysługujących im pieniędzy, powinni rozejrzeć się za książeczką przedpłat.
  • Obecne kwoty rekompensat obowiązują do końca czerwca. Resort finansów aktualizuje je cztery razy do roku.

Książeczka przedpłat była kluczowym dokumentem do zakupu auta w PRL. Wpłata odpowiednich kwot przybliżała do celu, jakim było kupno Fiata 126p, czyli słynnego Malucha lub FSO 125p, czyli tzw. Dużego Fiata. Gdy nadchodził czas zakupu auta, dopłacało się resztę wartości samochodu.

Reklama

Rekompensata za auto, którego nie kupiłeś w PRL. Od lipca 200 zł więcej

Jeśli wpłacaliśmy pieniądze na auto w ramach przedpłat, a w międzyczasie skończył się PRL, możemy dostać rekompensatęW tym celu potrzebujemy książeczki, która będzie dowodem dokonanych wpłat. Zwroty wypłacane przez państwo są spore. Do 30 czerwca to 18,6 tys. zł (za Malucha), a nawet 26,4 tys. zł (za Dużego Fiata)

Ministerstwo Finansów wciąż jeszcze wypłaca rekompensaty dla osób przedpłacających kupno samochodu w PRL. Resort cztery razy w roku aktualizuje kwoty zwrotów, obecnie obowiązujące sumy wypłacane będą do końca czerwca. Następnie na trzeci kwartał resort ustali nowe kwoty - 18,8 tys. zł oraz 26,6 tys. zł.

Rekompensata za Fiata 126p lub FSO 1500? Idź do PKO BP

Jeśli mamy wciąż książeczkę przedpłat w domu, możemy dostać sporą rekompensatę. Należy wówczas udać się do oddziału PKO BP wraz z nią i dowodem osobistym. Rekompensata wypłacona zostanie tym, którzy wpłacali na książeczkę pieniądze, ale finalnie nie dostali auta.

Są dwie kwoty wypłacane za odpowiednie auto, na które zbierała osoba wpłacająca. To, ile dostaniemy, zależy od modelu auta, na który przedpłacaliśmy.

  • Fiat 126p - 18 822 zł zwrotu do końca czerwca,
  • Duży Fiat - 26 673 zł zwrotu do końca czerwca.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekompensata | pieniądze | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »