Rekordowe wydobycie węgla w Chinach. W cztery dni wyprodukowali tyle, co Polska w rok
Media informują o rekordowym zwiększeniu wydobycia węgla kamiennego w Chinach. Obecna polityka Pekinu sprawiła, że w ubiegłym roku wyprodukowano ponad 4,5 mld ton czarnego surowca. Oznacza to wzrost o 2,9 proc. w porównaniu z 2022 r. Eksperci przewidują, że w najbliższych miesiącach wydobycie będzie umiarkowanie rosło.
Zwiększenie produkcji węgla widać również na innych rynkach azjatyckich. W 2023 r. Indonezja wydobyła 775 mln ton czarnego złota, co jest efektem m.in. konieczności zaspokojenia potrzeb rodzimego rynku.
Serwis wnp.pl informuje, że w ubiegłym roku Chiny wydobyły 4,66 mld ton węgla, co stanowi wzrost o 2,9 proc. w porównaniu z 2022 r. Tylko w ostatnim miesiącu 2023 r. w Państwie Środka wyprodukowano 414,31 mln ton czarnego surowca, a średnie dzienne wydobycie wyniosło 13,36 mln ton.
Jak zauważa serwis, w ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ok. 49 mln ton węgla kamiennego. Oznacza to, że w cztery dni Chińczycy są w stanie wyprodukować tyle węgla, co polskie kopalnie w rok.
- Wzmacnianie do 2035 r. pozycji sektora węglowego pozwoli Chińczykom na posiadanie niskokosztowej energii, opartej na własnych zasobach - powiedział portalowi Paweł Bogacz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej. W bieżącym roku planowany jest kolejny umiarkowany wzrost produkcji węgla w Chinach.
Serwis energetyka24.com informuje, że za ponad połowę światowych nowych zdolności produkcyjnych czarnego surowca uruchomionych w 2022 r. odpowiada właśnie Państwo Środka. Zwrócono też uwagę na zawrotne tempo rozwoju chińskich projektów węglowych, gdzie w ciągu zaledwie kilku miesięcy załatwiano procedury związane z uzyskaniem pozwoleń i rozpoczynano prace.
Powołując się na wyniki zorganizowanego w 2022 r. przez banki mierzonego finansowania projektów związanych z wydobyciem paliw kopalnych forsal.pl wskazał, że 76 proc. mierzonego finansowania węgla, czyli 93 mld dolarów, miało miejsce w Chinach. Dodano, że właśnie tam swoje siedziby ma dziesięć największych banków zajmujących się kredytowaniem tej gałęzi gospodarki.
Jak podaje serwis wnp.pl, w ubiegłym roku Indonezja wydobyła 775 mln ton czarnego surowca, znacznie przekraczając ustalony cel, który wynosił 695 mln ton. Z kolei w 2024 r. planowana produkcja to 710 mln ton.