Rekordowe wydobycie węgla w Chinach. W cztery dni wyprodukowali tyle, co Polska w rok

Media informują o rekordowym zwiększeniu wydobycia węgla kamiennego w Chinach. Obecna polityka Pekinu sprawiła, że w ubiegłym roku wyprodukowano ponad 4,5 mld ton czarnego surowca. Oznacza to wzrost o 2,9 proc. w porównaniu z 2022 r. Eksperci przewidują, że w najbliższych miesiącach wydobycie będzie umiarkowanie rosło.

Zwiększenie produkcji węgla widać również na innych rynkach azjatyckich. W 2023 r. Indonezja wydobyła 775 mln ton czarnego złota, co jest efektem m.in. konieczności zaspokojenia potrzeb rodzimego rynku.

Chińczycy idą na rekord. Wydobycie węgla na wysokim poziomie

Serwis wnp.pl informuje, że w ubiegłym roku Chiny wydobyły 4,66 mld ton węgla, co stanowi wzrost o 2,9 proc. w porównaniu z 2022 r. Tylko w ostatnim miesiącu 2023 r. w Państwie Środka wyprodukowano 414,31 mln ton czarnego surowca, a średnie dzienne wydobycie wyniosło 13,36 mln ton

Jak zauważa serwis, w ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ok. 49 mln ton węgla kamiennego. Oznacza to, że w cztery dni Chińczycy są w stanie wyprodukować tyle węgla, co polskie kopalnie w rok

Reklama

- Wzmacnianie do 2035 r. pozycji sektora węglowego pozwoli Chińczykom na posiadanie niskokosztowej energii, opartej na własnych zasobach - powiedział portalowi Paweł Bogacz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej. W bieżącym roku planowany jest kolejny umiarkowany wzrost produkcji węgla w Chinach. 

Chiny stawiają na węgiel

Serwis energetyka24.com informuje, że za ponad połowę światowych nowych zdolności produkcyjnych czarnego surowca uruchomionych w 2022 r. odpowiada właśnie Państwo Środka. Zwrócono też uwagę na zawrotne tempo rozwoju chińskich projektów węglowych, gdzie w ciągu zaledwie kilku miesięcy załatwiano procedury związane z uzyskaniem pozwoleń i rozpoczynano prace. 

Powołując się na wyniki zorganizowanego w 2022 r. przez banki mierzonego finansowania projektów związanych z wydobyciem paliw kopalnych forsal.pl wskazał, że 76 proc. mierzonego finansowania węgla, czyli 93 mld dolarów, miało miejsce w Chinach. Dodano, że właśnie tam swoje siedziby ma dziesięć największych banków zajmujących się kredytowaniem tej gałęzi gospodarki. 

Produkcja węgla w Indonezji

Jak podaje serwis wnp.pl, w ubiegłym roku Indonezja wydobyła 775 mln ton czarnego surowca, znacznie przekraczając ustalony cel, który wynosił 695 mln ton. Z kolei w 2024 r. planowana produkcja to 710 mln ton.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wydobycie węgla | Chiny | Indonezja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »