Rekordowe wyniki niemieckiego giganta zbrojeniowego. Mają odzwierciedlenie na giełdzie

Rheinmetall, niemiecka firma zbrojeniowa z siedzibą w Duesseldorfie, przekazała najnowsze dane finansowe za ubiegły rok. Czołowy producent amunicji w Europie odnotował w 2024 r. 36-proc. wzrost sprzedaży. Koncern przewiduje sięgający nawet 30-proc. wzrost sprzedaży w 2025 r. "Rheinmetall jest na drodze od europejskiego dostawcy systemów do globalnego czempiona" - podkreślono w komunikacie. Wyniki mają odzwierciedlenie na giełdzie - w ciągu 3 lat kurs akcji niemieckiego giganta wzrósł o ponad 600 proc.

Koncern Rheinmetall AG jest notowaną na giełdzie niemiecką firmą zbrojeniową z siedzibą w Duesseldorfie. Produkuje czołgi, amunicję, artylerię, działa przeciwlotnicze i wojskowe ciężarówki. W środę rano gigant zbrojeniowy przedstawił wyniki finansowe za ubiegły rok

Rekordowe wyniki niemieckiego giganta zbrojeniowego

"Grupa Rheinmetall ponownie zamknęła rok obrotowy 2024 rekordowymi wynikami. Skonsolidowany wynik operacyjny osiągnął nowy rekord" - przekazała niemiecka firma zbrojeniowa. Koncern zwrócił uwagę m.in. na dużą ilość zamówień od klientów wojskowych. Rheinmetall przewiduje, że ich ilość zwiększy się w nadchodzących latach. Sprzedaż wzrosła przede wszystkim w działach biznesu obronnego, który stanowi około 80 proc. jej sprzedaży. 

"Biorąc pod uwagę drastycznie zmienioną sytuację w zakresie polityki bezpieczeństwa, Grupa widzi się w obiecującej pozycji, aby odegrać znaczącą rolę w nadchodzącym wzroście zdolności obronnych dzięki produktom związanym z bezpieczeństwem w Niemczech i krajach partnerskich" - czytamy na stronie firmy. "Dzięki 50-procentowemu wzrostowi sprzedaży w sektorze obronnym Rheinmetall jest na drodze od europejskiego dostawcy systemów do globalnego czempiona" - dodano.

Reklama

Przeczytaj: Zdecydowany krok Łotwy. Poinformowali o dwukrotnym zwiększeniu liczebności armii

Na koniec 2024 r. portfel zamówień osiągnął rekordową wartość 55 mld euro. Rok wcześniej było to 38 mld euro. Skonsolidowany zysk operacyjny wzrósł o 61 proc. do 1,48 mld euro. Marża operacyjna Grupy wyniosła 15,2 proc. w porównaniu z 12,8 proc. w 2023 r. "Ubiegłoroczna kwota 918 mln euro która już została zgłoszona jako najwyższa kwota zysków w niedawnej historii firmy, została zatem ponownie wyraźnie przekroczona" - podał niemiecki Rheinmetall.

Akcje spółki zbrojeniowej mocno zyskują - w środę Rheinmetall wzrósł o 7,5 proc. W ciągu trzech lat akcje Rheinmetall wzrosły o ponad 643 proc.

Przemysł zbrojeniowy na pomoc niemieckiej gospodarce?

Pod koniec lutego Rheinmetall zapowiedział zmianę przeznaczenia dwóch zakładów produkujących obecnie części samochodowe na produkcję głównie sprzętu wojskowego. Hensoldt, który produkuje systemy radarowe TRML-4D, prowadzi rozmowy w sprawie przyjęcia około 200 pracowników od dostawców części samochodowych Bosch i Continental. 

Szef największego niemieckiego przedsiębiorstwa zbrojeniowego Armin Papperger powiedział niedawno w rozmowie z dziennikiem "Financial Times", że roczne zyski przedsiębiorstwa wyniosą od 30 do 40 mld euro w następnych pięciu latach. Byłby to znaczny wzrost od 5,7 mld euro, które Rheinmetall osiągnął w 2021 roku, przed rosyjską inwazją Ukrainy na pełną skalę. 

Przy okazji odniósł się również do tego, że Europa została pozostawiona przy stole dla dzieci podczas rozmów o przyszłości Ukrainy. "Jeśli nie inwestujesz, nie jesteś silny, traktują cię jak dzieci" - stwierdził Papperger i zaznaczył, że Europie było na rękę przeznaczać przez 30 lat jeden proc. PKB na zbrojenia. Stwierdził też, że zainteresowanie inwestycjami w zbrojenia nie spadnie nawet w wypadku zakończenia walk.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rheinmetall | zbrojenia | wyniki finansowe | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »