Rekordowy wzrost produkcji przemysłowej!

Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu br. o 7,0% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 14,5% wobec wzroście o 13,5% w maju (po korekcie), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w poniedziałkowym komunikacie.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 11,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i była o 1,0% wyższa w porównaniu z majem br." - głosi komunikat.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 24,4% m/m, ale wzrosła o 9,6% w ujęciu rocznym. W maju jej wzrost wyniósł 2,3% r/r. W I półroczu br. produkcja sprzedana przemysłu była o 10,6% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (w I kwartale odnotowano wzrost produkcji o 9,5%, a w II kwartale o 11,7%).

Reklama

"W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 98,1%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 35,5%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 22,6%, papieru i wyrobów z papieru - o 19,6%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 18,4% oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 16,7%" - czytamy dalej w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 7 działach (ich udział w ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu wyniósł 8,2%), m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 29,4%, napojów - o 13,6% oraz mebli - o 6,8%, podał też GUS.

OPINIA - Radosława Cholewińskiego, Głównego Ekonomisty Noble Banku.

tym samym tempo wzrostu produkcji przemysłowej uplasowało się na najwyższym poziomie od początku 2008 r. Imponująca dynamika produkcji sprzedanej przemysłu jest zasługą, podobnie jak w poprzednich miesiącach, przetwórstwa, gdzie w porównaniu z czerwcem 2009 r. produkcja wzrosła o 15,8%.

Najwyższą dynamikę produkcji, aż 98,1% r/r, odnotowano w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. "Tylko" o 35,5% r/r wzrosła produkcja chemikaliów, a o 22,6% r/r - pojazdów samochodowych. Taka kompozycja wzrostu produkcji świadczy o jej wyraźnie proeksportowej orientacji i silnym powiązaniu z koniunkturą w przemyśle niemieckim. Spośród wszystkich 34 działów przemysłu, w ostatnim miesiącu spadki odnotowano tylko w 7 działach, odpowiadających za ok. 8% wartości produkcji.

W czerwcu bardzo dobre wyniki odnotowało również budownictwo. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 9,6% r/r (poprzednio 2,3%, nasza prognoza 6,6%, konsensus 4,2%). Poprawę koniunktury w budownictwie wiążemy z ustąpieniem negatywnego oddziaływania warunków pogodowych i nadrabianiem zaległości w inwestycjach powstałych w pierwszych miesiącach roku, obfitujących w czynniki jednorazowe. Oznacza to, że w Q2 '10 prawdopodobnie został powstrzymany spadek nakładów inwestycyjnych, który wystąpił w Q1.

Rosnąca dynamika produkcji przemysłowej, w tym w przetwórstwie, a także prawdopodobne odbicie nakładów inwestycyjnych (patrz dane o produkcji budowlano-montażowej) wskazują, że w Q2 '10 dynamika PKB wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem. Szacujemy, że tempo wzrostu PKB w ostatnim kwartale sięgnęło co najmniej 3,3% r/r. Ożywienie polskiej gospodarki wkracza w dojrzałą fazę. Towarzyszy temu - na razie powolna - odbudowa napięć inflacyjnych, którą potwierdzają także dane o cenach produkcji.

W czerwcu indeks PPI odnotował wzrost o 1,9% r/r wobec 1,5% przed miesiącem (nasza prognoza 1,7%, konsensus 1,6%). W ujęciu m/m ceny produkcji wzrosły o 0,8%, co przypisujemy osłabieniu złotego. Wzrost cen był widoczny, inaczej niż w pierwszych miesiącach roku, nie tylko w górnictwie, ale również w przetwórstwie. W naszej opinii stwarza to ryzyko przełożenia się, z pewnym opóźnieniem, rosnących cen na konsumenta.

Dzisiejsze dane stają się więc kolejnym argumentem za oczekiwaniem szybszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Mimo to, reakcja rynku stopy procentowej była raczej umiarkowana. Nieznacznym wzrostem w granicach 3 pb. zareagowały 2-letnie obligacje skarbowe. Reakcja rynku walutowego była natomiast neutralna.

Produkcja rośnie coraz szybciej

W czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku aż o 14,5 proc. To znacznie więcej, niż się spodziewano. Tak wysokie tempo utrzymuje się już drugi miesiąc z rzędu. Wszystko więc wskazuje na to, że nie mamy się co obawiać spowolnienia gospodarczego, którego sygnały coraz bardziej widoczne są w gospodarkach innych krajów.

Ekonomiści spodziewali się, że produkcja polskiego przemysłu wzrośnie w czerwcu o 11-12 proc. po tym, gdy w maju zwiększyła się o 14 proc. Tym razem jednak przemysł znów pozytywnie zaskoczył i jeszcze bardziej przyspieszył. Czerwcowy wzrost był najwyższy od lutego 2008 r., gdy dynamika sięgnęła 14,6 proc. Wśród poszczególnych działów przemysłu największy, sięgający 15,8 proc. wzrost zanotowano w przetwórstwie przemysłowym. Prym wiodła produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, która była niemal dwukrotnie wyższa niż w czerwcu 2009 r. O 35 proc. zwiększyła się produkcja wyrobów chemicznych, o 22 proc. więcej wyprodukowano samochodów. Zmniejszyła się produkcja jedynie w siedmiu działach przemysłu, między innymi w produkcji sprzętu transportowego, napojów i mebli.

Bardziej wyraźnie niż w poprzednich miesiącach poprawiła się sytuacja w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się 9,6 proc. Jeszcze w maju jej wzrost wyniósł 2,3 proc.

Tendencja wzrostu produkcji polskiego przemysłu utrzymuje się nieprzerwanie od listopada ubiegłego roku, a jej dynamika ciągle przyspiesza. Pozwala to sądzić, że nasza gospodarka ma szanse na przyspieszenie tempa wzrostu. Należy jednak pamiętać, że pewnym zagrożeniem może być spadek tempa wzrostu w gospodarkach europejskich, u naszych głównych partnerów handlowych.

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

_ _ _

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w czerwcu i maju:

                                           VI 2010            V 2010                                                          
                                       VI 2009  V 2010   V2009  IV 2010        
               
ogółem                                   14,5     7,0     13,5*    1,6*
górnictwo i kopalnictwo                   6,1     7,2      5,7*   -2,8*
przetwórstwo przemysłowe                 15,8     7,6     14.5*    2,7*
wytwarzanie i zaop. w energię        
elektryczną, gaz i wodę                   4,1    -0,5      5,6*   -9,3
dostawa wody; gosp. ściekami,
rekultywacja                              9,4     4,7      9,7*   -1,1*
produkcja budowlana                       9,6    24,4      2,3    17,5*

* - dane skorygowane

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | GUS | rekordowe | produkcja przemysłowa | produkcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »