Renta wdowia 2024. Znamy już stawki i limity nowego świadczenia

Renta wdowia to nowe świadczenie, którym objęci mają zostać seniorzy jeszcze w tym roku. Ostatnie posiedzenia Sejmu ujawniły jeszcze więcej szczegółów na temat nowej formy wsparcia finansowego dla najstarszych Polaków. Stojąca na czele resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że świadczenie wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Co więcej, znamy już maksymalną stawkę renty wdowiej.

  • Renta wdowia powinna wejść w życie już w 2024 roku, a sprawa wydaje się przesądzona.
  • Prace nad nowym świadczeniem trwają, przepisy mają zostać zatwierdzone jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.
  • Wypłaty renty wdowiej mają zostać jednak objęte limitami. Beneficjenci nie dostaną więcej niż określona kwota, ale limity będą zmieniać się w czasie.

Renta wdowia 2024 - taka fraza już przewija się w internecie, gdyż początek roku przebiega jak na razie właśnie pod znakiem prac nad nowym świadczeniem. Już wiadomo, że renta wdowia ma wejść w życie w tym roku, a przynajmniej tak przekonuje ministra Dziemianowicz-Bąk. - W budżecie są zarezerwowane środki na to, żeby jeszcze w 2024 roku renta wdowia mogła zacząć obowiązywać - mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szefowa resortu.

Reklama

Renta wdowia 2024. Na czym polega?

Renta wdowia to w zasadzie renta rodzinna, ale w szczególnym wymiarze, ponieważ przysługująca wdowie lub wdowcowi po zmarłym współmałżonku. Obecnie renta wdowia jest przyznawana tylko po spełnieniu warunków. By móc ubiegać się o świadczenie, należy:

  • przekroczyć wiek co najmniej 50 lat lub w ciągu 5 lat od śmierci małżonka zyskać status osoby niezdolnej do pracy,
  • wychowywać dziecko uprawnione do renty rodzinnej,
  • mieć pod opieką dziecko niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Obecnie renta rodzinna dla wdowy lub wdowca to możliwość uzyskania 85 proc. świadczenia po zmarłym małżonku, jednak wówczas rezygnujemy z własnego. Aby wspomóc samotnie żyjących seniorów, nowe przepisy mają rozszerzyć rentę wdowią. Zakłada się wprowadzenie dwóch opcji, z których będzie mógł skorzystać beneficjent:

  1. zachowanie 100 proc. swojego świadczenia i 50 proc. świadczenia po zmarłym małżonku,
  2. zachowanie 50 proc. swojego świadczenia i 100 proc. świadczenia po zmarłym małżonku.

Jak widać więc, każda z opcji tyczy się innej sytuacji. Pierwszą z nich bez wątpienia wybiorą ci, których świadczenie przewyższało kwotę świadczenia dla małżonka. Z kolei opcja druga została pomyślana dla osób, których współmałżonek otrzymywał większe pieniądze.

Świadczenie z limitami. Renta nie może przekroczyć tego progu

W ramach renty wdowiej obowiązywać mają jednak limity maksymalnej wysokości świadczenia. Te będą się różnić w czasie, dlatego nie sposób mówić o jednej konkretnej kwocie. Ustawodawca zakłada bowiem, że renta wdowia nie będzie mogła przebić pułapu trzykrotności przeciętnej emerytury. Obecnie ta trzykrotność to kwota około 10 tys. zł.

Jednak renta wdowia wejść w życie ma już po marcowej waloryzacji emerytur. Jej wskaźnik ma nie spaść poniżej 12,3 proc. wzrostu, co oznacza, że wzrośnie emerytura minimalna, ale także i ta przeciętna. Zgodnie z prognozami w takim wypadku limity trzykrotności przeciętnej emerytury sięgną powyżej 10 tys. zł.

Kiedy renta wdowia wejdzie w życie? Wypłaty mają ruszyć już w tym roku

Na razie zapowiedzi dotyczące daty wprowadzenia renty wdowiej generalnie zakładają jej wdrożenie w 2024 roku, nie sposób jednak wskazać konkretnego miesiąca. Po tym, jak 7 lutego projekt renty wdowiej miał swoje czytanie w Sejmie i trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, pojawiły się przewidywania wskazujące jako okres przyjęcia nowego prawa pierwszy kwartał 2024 roku.

Jednak jak zwróciła uwagę sama ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, przyjęcie nowego prawa może zostać przesunięte w czasie. - Od chwili przyjęcia ustawy do wdrożenia przepisów może minąć kilka miesięcy potrzebnych do przygotowania systemu informatycznego do wypłat - zastrzegała Dziemianowicz-Bąk. Dlatego też renta wdowia, nawet zatwierdzona w pierwszym kwartale tego roku, może zacząć obowiązywać w połowie roku lub nawet po wakacjach.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Renta Wdowia | świadczenie | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »