Reklama

Ropa drożeje, bo OPEC+ pozostanie ostrożny w sprawie dostaw

Maklerzy informują, że cena ropy naftowej w USA wynosi ponad 84 dol. za baryłkę - najwyżej od 2014 r., a Brent na ICE przekroczyła 86 dol. w reakcji na komentarze z OPEC+, że sojusz powinien zachować ostrożne stanowisko w sprawie dostaw ropy na globalne rynki.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 84,61 dol., wyżej o 1,02 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na grudzień jest wyceniana po 86,25 dol. za baryłkę, więcej o 0,84 proc.

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej - książę Abdulaziz bin Salman - wskazał, że sojusz dostawców ropy z OPEC+ powinien być ostrożny w zarządzaniu globalnymi dostawami ropy, uwzględniając zagrożenia dla popytu, które nadal stanowi pandemia Covid-19.

W weekendowym wywiadzie dla Bloomberg TV Abdulaziz powiedział, że producenci ropy nie powinni przyjmować podwyżek cen ropy jako pewnika.

Reklama

To konserwatywne stanowisko Arabii Saudyjskiej podtrzymują też przedstawiciele sektora naftowego z Nigerii i Azerbejdżanu, którzy uważają, że OPEC+ musi oprzeć się presji, aby szybciej zwiększać produkcję ropy, do czasu, aż nie ustąpi pandemia koronawirusa.

- Sojusz, składający się z 23 państw, nie powinien jeszcze zmieniać swojej strategii zwiększania dostaw ropy co miesiąc o 400 tys. baryłek - powiedział minister stanu ds. zasobów naftowych Nigerii Timipre Sylva.

Producenci z Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznicy kartelu, w tym Rosja, spotkają się 4 listopada. W sytuacji, gdy ceny ropy przekraczają mocno 80 dol. za baryłkę, niektórzy główni odbiorcy ropy na świecie, w tym USA, wezwały grupę do szybszego łagodzenia cięć podaży surowca.

- Musimy dokładnie przyjrzeć się sytuacji, zanim podejmiemy działania - odpowiedział Sylva, który uczestniczył w Rijadzie w konferencji klimatycznej.

- Sytuacja wciąż jest bardzo krucha. Widzimy spowolnienie gospodarcze w Chinach. Musimy być bardzo ostrożni zanim podejmiemy kolejny krok - podkreślił.

Sylva dodał, że wiele osób domaga się od OPEC+ dostaw większej ilości ropy. - Ale my patrzymy na problemy w niektórych krajach. Widać, że nie do końca gospodarki się otworzyły - wskazał.

Tymczasem amerykańscy producenci ropy nie reagują na wysokie ceny surowca na rynkach paliw - przynajmniej tak sugerują najnowsze dane dotyczące produkcji ropy przez wiertnie.

Z najnowszego raportu firmy Baker Hughes Co. wynika, że w ub. tygodniu liczba wiertni w USA spadła o 2 z 443. To pierwszy tydzień spadku liczby czynnych wiertni w USA po 6. poprzednich tygodniach ich wzrostu.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Chociaż dane z jednego tygodnia można uznać za anomalię, to i tak niewiele to daje, aby złagodzić obawy rynków dotyczące niewystarczającej podaży ropy w USA.

Zapasy ropy w Cushing, amerykańskim centrum magazynowania surowca, bardzo szybko kurczą się i zbliżają do krytycznie niskich poziomów, a te mogą zostać osiągnięte w ciągu kilku najbliższych tygodni. Ostatni raz taka sytuacja wystąpiła w 2014 r., a ropa kosztowała wówczas ponad 100 dol. za baryłkę. 

ROPA CRUDE

76,55 -1,39 -1,78% akt.: 25.11.2022, 19:44
 • Max 79,90
 • Min 76,22
 • Stopa zwrotu - 1T -4,44%
 • Stopa zwrotu - 1M -9,88%
 • Stopa zwrotu - 3M -17,71%
 • Stopa zwrotu - 6M -30,87%
 • Stopa zwrotu - 1R -1,96%
 • Stopa zwrotu - 2R 66,85%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Ropa Brent natychmiast

83,91 -1,43 -1,68% akt.: 25.11.2022, 20:59
 • Max 86,87
 • Min 83,59
 • Stopa zwrotu - 1T -4,34%
 • Stopa zwrotu - 1M -8,15%
 • Stopa zwrotu - 3M -15,96%
 • Stopa zwrotu - 6M -24,73%
 • Stopa zwrotu - 1R 2,02%
 • Stopa zwrotu - 2R 72,05%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWYReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »