Rosja kwestionuje naprawę turbin do Nord Stream 1

Rosja kwestionuje jakość wykonanej w Kanadzie naprawy turbin do Nord Stream 1 - podały w środę kanadyjskie media, relacjonując opinię prezydenta Rosji oraz propozycję Komisji Europejskiej w sprawie zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

NS1 jednak nie ruszy?

"Teraz mówią, że zwrócą te maszyny, przynajmniej jedną z nich. Ale jaka będzie ich jakość, jakie będą techniczne parametry po tych naprawach?" - tę telewizyjną wypowiedź rosyjskiego prezydenta Władimira Putina cytowały kanadyjskie media. "Może (...) w pewnym momencie zamkną go i tyle, Nord Stream 1 zostanie zamknięty, bo one przyjechały stamtąd, z Kanady" - powiedział Putin, bez dodatkowych wyjaśnień.

Reklama

Turbiny do Nord Stream 1 były naprawiane w Montrealu i zostały po decyzji rządu Kanady o wyjątkowym uchyleniu sankcji, przekazane Niemcom, by zapewnić ciągłość dostaw gazu z Rosji. Transport lotniczy z Kanady do Niemiec nastąpił w niedzielę, wg rosyjskiego dziennika Kommiersant, cytowanego przez agencję Reutera.

Zakończenie planowego przeglądu instalacji Nord Stream 1, podczas którego Rosja ograniczyła dostawy gazu, ma nastąpić w czwartek, 21 lipca.

Rząd Niemiec oczekuje, że po ponownym uruchomieniu gazociągu w czwartek wznowione zostaną dostawy gazu w pełnej wysokości - powiedziała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu RFN Christiane Hoffmann.

Gazprom wznawia przesył

- Dostawy gazu do Niemiec przez Nord Stream 1 zostały przywrócone - poinformowała niemiecka Agencja ds. Sieci Przesyłowych. Dodano, że dostawy surowca i tak będą się odbywały w ograniczonym zakresie. Gazociąg ten odpowiada za 30 proc. importu gazu do Niemiec

Europa szykuje się na trudną zimę

Komisja Europejska zaproponowała w środę, by od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej zredukowały zużycie gazu o 15 proc.

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.

Komisja proponuje nowe rozporządzenie "w sprawie skoordynowanej redukcji popytu gazu".

"Państwa członkowskie ograniczą zapotrzebowanie na gaz o 15 proc. w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Rozporządzenie dałoby również Komisji możliwość, po konsultacji z państwami członkowskimi, ogłoszenia unijnego +stanu ostrzegawczego+ w sprawie bezpieczeństwa dostaw i nałożenia obowiązkowej redukcji zapotrzebowania na gaz we wszystkich państwach członkowskich. Mechanizm ten może zostać uruchomiony, gdy istnieje znaczne ryzyko poważnego niedoboru gazu lub wyjątkowo duże zapotrzebowanie na gaz. (...) Państwa członkowskie wnioskujące o dostawy +gazu solidarnościowego+ (w ramach unijnej solidarności - PAP) będą musiały wykazać działania, jakie podjęły w celu ograniczenia popytu w kraju" - podała KE.

Komisja Europejska uważa, że Unia Europejska stoi w obliczu ryzyka dalszych cięć dostaw gazu z Rosji ze względu na używanie przez Kreml eksportu gazu jako broni. Prawie połowa państw członkowskich została już dotknięta ograniczeniem dostaw.

"Podjęcie działań teraz może zmniejszyć zarówno ryzyko, jak i koszty dla Europy w przypadku dalszych zakłóceń lub całkowitego odcięcia (dostaw gazu - PAP), wzmacniając jej odporność energetyczną" - tłumaczy Komisja.

Jej zdaniem przejście z gazu ziemnego na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową jest akceptowalne jako konieczny środek tymczasowy, mający zapobiec kryzysowi energetycznemu.

Będzie reglamentacja obowiązkowa

"Tam, gdzie to możliwe, priorytetem powinno być przejście na odnawialne źródła energii lub czystsze, mniej emisyjne i mniej zanieczyszczające opcje. Jednakże przejście na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową może być konieczne jako środek tymczasowy, o ile nie doprowadzi do długoterminowego uzależnienia się od węgla" - zaleciła KE.

"Kolejnym ważnym filarem oszczędzania energii jest redukcja ogrzewania i chłodzenia. Komisja wzywa wszystkie państwa członkowskie do rozpoczęcia kampanii uświadamiających w celu promowania ograniczenia ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę" - dodała.

Szefowa KE Ursula von der Leyen podkreślała na konferencji prasowej, że UE musi działać wspólnie, aby zmniejszyć zużycie gazu i zbudować sieć bezpieczeństwa dla wszystkich krajów unijnych.

"Rosja używa gazu jako broni. Musimy zająć się naszym bezpieczeństwem energetycznym na szczeblu UE. Dzięki pandemii dowiedzieliśmy się, że jeśli będziemy działać zjednoczeni, poradzimy sobie z każdym kryzysem. Działajmy więc wspólnie, aby zmniejszyć zużycie gazu i zbudować sieć bezpieczeństwa dla wszystkich krajów UE" - powiedziała przewodnicząca Komisji.

Możliwy czarny scenariusz?

Oceniła też, że całkowite odcięcie dopływu rosyjskiego gazu do Europy to "prawdopodobny scenariusz".

"Rosja nas szantażuje. Rosja używa energii jako broni. Dlatego w każdym razie, niezależnie od tego, czy chodzi o częściowe, poważne odcięcie rosyjskiego gazu, czy całkowite odcięcie rosyjskiego gazu, Europa musi być gotowa" - podkreśliła.

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oceniła, że kraje Unii Europejskiej zmniejszyły swoje łączne zapotrzebowanie na gaz tylko o 5 proc. pomimo malejących dostaw z Rosji i miesięcy gwałtownie rosnących cen.

"Do tej pory oszczędności na poziomie UE były równe 5 proc., a to zdecydowanie za mało. Musimy więc rozpocząć, koordynować programy oszczędnościowe już teraz, jeśli nie chcemy stawić czoła najgorszemu scenariuszowi w środku zimy" - powiedziała Simson na konferencji.

GAZ ZIEMNY

1,94 -0,05 -2,32% akt.: 26.04.2024, 16:30
  • Max 2,00
  • Min 1,91
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY



PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynek gazu | ceny gazu | embargo na rosyjski gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »