Rosja zwiększa wydatki wojenne i socjalne. Dziurę budżetową łata wpływami od Gazpromu

Budżet Federacji Rosyjskiej po dziesięciu miesiącach wykazał nadwyżkę 128 mld rubli (ok. 2,1 mld dol.). Była to jednak zasługa dodatkowej wpłaty od Gazpromu. Gdyby nie to, wydatki byłyby o 350 mld rubli niższe od wpływów. Dochody ze sprzedaży ropy i gazu wzrosły w okresie styczeń-październik o ponad 30 proc. za sprawą wyższych cen surowców. W pozostałych sektorach gospodarki zanotowano spadki.

Koncern wpłacił w październiku 453 mld rubli z tytułu podatku od wydobycia minerałów. To kwota zasadniczo wyższa od tych z poprzednich miesięcy, kiedy to średniomiesięczna kwota podatku wynosiła 54 mld rubli. Istotny wzrost to efekt dodatkowej wpłaty, która ma budżetowi wynagrodzić decyzję o braku dywidendy z zysku spółki za 2021 rok.

Mimo odwrotu wielu firm od handlu z Rosją po wybuchu wojny na Ukrainie, między styczniem a październikiem przychody ze sprzedaży ropy i gazu wzrosły rok do roku o 34 proc., do 9,8 bln rubli. To efekt wzrostu cen surowców energetycznych. Pozostałe dochody jednak spadły, o 6 proc., do 12,4 bln rubli (w samym październiku spadek ten wyniósł aż 20 proc.).

Reklama

Ostatecznie między styczniem a październikiem tego roku dochody budżetu państwa wyniosły 22,14 bln rubli, a wydatki 22,01 bln rubli. W analogicznym okresie ubiegłego roku dochody wynosiły 20,43 bln rubli, a wydatki 18,29 bln rubli.

Coraz więcej środków pochłania wojna i socjal

W pierwszych dziesięciu miesiącach rosyjskie wydatki budżetowe wzrosły o 20 proc., bo rząd zwiększył wydatki wojenne, ale również świadczenia socjalne w warunkach recesji. Według wyliczeń resortu finansów, na koniec tego roku zakładany jest deficyt budżetowy na poziomie 1,3 bln rubli (0,9 proc. PKB). Ministerstwo przyznało jednak, że w związku z nowymi wydatkami, jakie kraj ponosi w ostatnim czasie, deficyt może się pogłębić.

Tym bardziej, że prawdopodobnie nastąpi spadek dochodów z eksportu ropy i gazu. Pod koniec 2022 roku UE zaprzestanie importu ropy drogą morską z Rosji. Embargo obejmujące dwie trzecie unijnego importu surowca wejdzie w życie 5 grudnia, zaś dwa miesiące później obejmie także rafinowane produkty ropopochodne.

Dziura budżetowa ma być łatana m.in. środkami zgromadzonymi w Funduszu Majątku Narodowego. W październiku premier Michaił Miszustin zarządził przeznaczenie 1 bln rubli z Funduszu na pokrycie deficytu budżetu federalnego. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację zobowiązań społecznych, spłatę długu publicznego, pożyczki dla regionów i inne cele.

morb

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »