Reklama

Rośnie inflacja w Europie. W październiku wyniosła średnio 11,5 proc., w 11 państwach obniżyła się

Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 10,6 proc. w październiku 2022, co oznacza wzrost z 9,9 proc. we wrześniu. Dynamika cen w porównaniu do wstępnego odczytu jest niższa o 0,1 pkt proc. W całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 11,5 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza wzrost z 10,9 proc. we wrześniu.

Przed rokiem inflacja w październiku wynosiła jeszcze 4,1 proc. dla strefy euro i 4,4 proc. średnio w Unii Europejskiej. 

Jak rosły ceny w październiku?

Najniższe roczne wskaźniki odnotowano we Francji (7,1 proc.), Hiszpanii (7,3 proc.) i na Malcie (7,4 proc.). Najwyższa inflacja była w Estonii (22,5 proc.), na Litwie (22,1 proc.) i na Węgrzech (21,9 proc.). Inflację przekraczającą 20 proc. ma także Łotwa (21,7 proc.). W porównaniu z wrześniem roczna inflacja spadła w jedenastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w trzech i wzrosła w trzynastu. W ujęciu miesięcznym spadek inflacji można zaobserwować w pięciu państwach (Czechy, Grecja, Estonia, Malta, Szwecja).  

Reklama

W październiku największy udział we wzroście inflacji w strefie euro miały energia (+4,44 pkt proc.), następnie żywność, alkohol i tytoń (+2,74 pp.), usługi (+1,82 pp.) oraz nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,62 punktu procentowego).

Eurostat publikuje inflację HICP - to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych. Stąd odczyty te różnią się. 

W przypadku Polski - inflacja HICP w październiku 2022 r. wyniosła 16,4 proc. w porównaniu do 2021 r. (wzrost 1,6 proc. w ujęciu miesięcznym). Dane GUS wskazują na 17,9 proc. 

Stopy procentowe w strefie euro. Co w grudniu zrobi EBC?

Najbliższe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zaplanowane jest na 15 grudnia. W październiku EBC po raz kolejny podniósł stopy procentowe - o 0,75 pkt proc.

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do odpowiednio: 2,00 proc., 2,25 proc. oraz 1,50 proc

Z informacji Bloomberga wynika że EBC w grudniu może podnieść stopy procentowe o 0,50 pkt proc., czyli mniej niż do tej pory oczekiwał rynek. 

W USA inflacja w październiku spadła do 7,7 proc. z 8,2 proc. we wrześniu. Również inflacja bazowa obniżyła się z 6,6 proc. do 6,3 proc. W obu przypadkach był to odczyt dużo niższy od prognoz, które wynosiły odpowiednio 8 i 6,5 proc. Lepsze od oczekiwań odczyty mogą być przesłanką do tego, by Fed w grudniu wyhamował z zacieśnianiem polityki pieniężnej. Stopy Rezerwy Federalnej znajdują się obecnie w przedziale 3,75-4,0 proc. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »