Reklama

Rośnie udział inwestorów zagranicznych w naszych papierach skarbowych

W kwietniu udział inwestorów zagranicznych w polskich skarbowych papierach wartościowych wzrósł o 4,7 mld zł mdm do 134,8 mld zł - poinformował w komunikacie resort finansów. Na koniec maja br. rezerwa na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 108 mld zł podał resort.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Nasz dług

Zgodnie z przekazanymi przez niego danymi w kwietniu zadłużenie w obligacjach skarbowych na rynku krajowym spadło o 9,7 mld zł. Zadłużenie wobec banków krajowych spadło o 11,7 mld zł, a zadłużenie wobec krajowych inwestorów pozabankowych spadło o 2,6 mld zł, podczas gdy zaangażowanie inwestorów zagranicznych wzrosło o 4,7 mld zł.

Reklama

 "W kwietniu zadłużenie w krajowych SPW spadło o 9,7 mld zł do poziomu 833,8 mld zł. Złożył się na to spadek zadłużenia wobec banków (w tym NBP) i krajowych inwestorów pozabankowych o odpowiednio 11,7 mld zł (do 446,8 mld zł) i 2,6 mld zł (do 252,2 mld zł) oraz przyrost zadłużenia wobec nierezydentów o 4,7 mld zł (do 134,8 mld zł)" - napisano w komunikacie MF.

  "W rezultacie udział banków w zadłużeniu w krajowych SPW zmniejszył się do 53,6 proc. wobec 54,4 proc. w poprzednim miesiącu (54,7 proc. na koniec grudnia 2021 r.), a udział inwestorów pozabankowych nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 30,2 proc. (30,1 proc. na koniec grudnia 2021 r.).

Udział nierezydentów w zadłużeniu w krajowych SPW wzrósł natomiast do 16,2 proc. z 15,4 proc. w marcu (15,2 proc. na koniec grudnia 2021 r.)" - dodano.

Na koniec maja tego roku rezerwa na złotowych i walutowych rachunkach budżetowych wyniosła ok. 108 mld zł, sfinansowano 75 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych - poinformował we wtorkowym komentarzu przesłanym PAP wiceminister finansów Sebastian Skuza.

"Na koniec maja rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 108 mld zł. Stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 75 proc." - wskazał wiceminister finansów Sebastian Skuza w przekazanym PAP komentarzu do planu podaży skarbowych papierów wartościowych w czerwcu 2022 r.

"W czerwcu planowany jest jeden przetarg zamiany i jeden przetarg sprzedaży obligacji. Nie planujemy sprzedaży bonów skarbowych" - dodał wiceminister.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »