Roszady, powołania i odwołania. Zmiany na najważniejszych stanowiskach w Polsce w 2022 r.
Kończący się rok przyniósł kilka roszad na najwyższych stanowiskach w polskim biznesie. Zmienili się szefowie m.in. PKO Banku Polskiego, Poczty Polskiej czy najważniejszych spółek energetycznych w kraju. Do tego należy dodać powołania nowych ministrów finansów oraz rozwoju i technologii, a także emigracyjną pracę Jacka Kurskiego.
W największych spółkach Skarbu Państwa w 2022 roku nie brakowało ważnych zmian. Roszady personalne objęły prezesów m.in. Poczty Polskiej, KGHM Polska Miedź czy PKO Banku Polskiego. Jednak odwołania i powołania na najwyższych stanowiskach wyszły poza sferę biznesu - pracę stracił chociażby prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, który piastował to stanowisko, z krótkimi przerwami, od 2016 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, jakie dokonały się w 2022 roku.
Wśród szefów państwowych spółek działo się najwięcej. W kwietniu doszło do niemal szachowej roszady na najwyższych stanowiskach w spółkach energetycznych. Mowa o zmianach na stanowisku szefa Energi - Daniel Obajtek jako członek rady nadzorczej pełniący obowiązki prezesa zastąpił Iwonę Waksmundzką-Olejniczak, która zaczęła kierować PGNiG. Dotychczasowy prezes tej spółki, Paweł Majewski, został prezesem Enei zastępując Pawła Szczeszka. Ten menedżer stanął z kolei na czele Taurona.
Daniel Obajtek był p.o. prezesa Energi od kwietnia do sierpnia 2022 roku. Na tym stanowisku zastąpiła go Zofia Paryła, była szefowa Lotosu.
Do zmiany doszło również w zarządzie PKO Banku Polskiego. Iwona Duda została zastąpiona przez Pawła Gruzę, który wcześniej piastował stanowisko wiceministra w resorcie finansów, a następnie zasiadał w zarządzie KGHM. Natomiast Iwona Duda, tuż po swojej rezygnacji została powołana przez Sejm do Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję.
W Poczcie Polskiej nowym prezesem został Krzysztof Falkowski, wcześniej m.in. naczelnik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego na warszawskiej Pradze. Na tym stanowisku zastąpił Tomasza Zdzikota, który został wpierw wiceprezesem ds. rozwoju KGHM Polska Miedź we wrześniu, a następnie prezesem spółki powołanym do tej pracy w listopadzie.
Jedną z ostatnich i najświeższych zmian jest odwołanie prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT i Polskiej Grupy Lotniczej Rafała Milczarskiego. Prezesem LOT był on od początku 2016 r., natomiast PGL od 2018 r. Do tej pory pory nie powołano jego następcy.
W 2022 r. doszło do dwóch zmian w ważnych dla polskiej gospodarki ministerstwach. W resorcie finansów Tadeusza Kościńskiego zastąpiła Magdalena Rzeczkowska. Kościński został zdymisjonowany po feralnym starcie programu "Polski Ład" - największej zmiany w prawie podatkowym w ostatnich latach.
Magdalena Rzeczkowska objęła fotel szefowej resortu pozostawiając stanowisko prezes Krajowej Administracji Skarbowej. Jest ona pierwszym generałem zarządzającym ministerstwem finansów. Tuż przed dołączeniem do grona ministrów otrzymała nominację na nadinspektora Służby Celno-Skarbowej w korpusie generałów.
Druga zmiana objęła Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W kwietniu na szefa resortu został powołany Waldemar Buda, zastępując na tym stanowisku Piotra Nowaka. Minister Buda w ostatnim czasie dał się poznać szerszemu gronu zapowiadając program "Pierwsze Mieszkanie", który zakłada pomoc w zakupie nieruchomości osobom do 45 roku życia.
Po blisko sześciu latach, z dwiema krótkimi przerwami, Jacek Kurski został zdymisjonowany ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Odwołanie miało miejsce we wrześniu, natomiast w grudniu Narodowy Bank Polski podał informację o mianowaniu Kurskiego na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym.
Zmiana pracy z perspektywy finansowej wydaje się być opłacalna dla byłego prezesa TVP. Jak wynika z informacji przekazanych przez posła KO Adama Szłapkę, Jacek Kurski miał zarobić w ciągu sześciu lat w telewizji łączną sumę przekraczającą ponad 2,8 mln zł. W Waszyngtonie jego zarobki będą wynosić ponad 226 tys. dolarów rocznie, co w zależności od kursu, oznacza wynagrodzenie przekraczające milion złotych rocznie.
Porównując zmiany w sektorze publiczny do sektora prywatnego, w tym drugim obyło się bez większych rewelacji. Choć wartymi odnotowania są dwa ruchy personalne, które objęły branżę spożywczą i ubezpieczeniową.
Zmiana pracy przez Pawła Surówkę łączy ze sobą oba sektory. Choć były prezes PZU przestał pełnić swoją funkcję w 2020 r., tak na początku bieżącego roku stanął on na czele grupy Eurocash. Surówka tym samym zamienił branżę ubezpieczeniową na spożywczą, zarządzając m.in. sieciami franczyzowymi Groszek, Delikatesy Centrum czy Lewiatan.
Drugą zmianą z sektora ubezpieczeniowego jest rezygnacja ze stanowiska prezesa Ergo Hestii, złożona przez Piotra Śliwickiego. Stał on na czele przedsiębiorstwa nieprzerwanie od początku jej istnienia, czyli przez 31 lat. Nowym prezesem grupy od nowego roku zostanie Artur Borowiński.
Alan Bartman