Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien? Nawet 100 proc. rekompensaty

Planujesz remont domu i wymianę okien? Inwestycja może sporo kosztować, zwłaszcza jeżeli nie wypełnimy wniosków o dofinansowanie. A to może być naprawdę wysokie - dostępny jest nawet 100-procentowy zwrot środków za przeprowadzenie inwestycji. Jak zdobyć dofinansowanie do wymiany okien, na które programy warto zwrócić uwagę i jakie dokumenty trzeba wypełnić? Wystarczy chwila, żeby w portfelu zostało sporo pieniędzy.

Wymiana okien w czasie szalejącej inflacji może wydawać się wyjątkowo kosztowna. To prawda, ceny bez pozyskania dofinansowania mogą przyprawiać o zawrót głowy i zniechęcać do przeprowadzenia inwestycji. Jednak pieniądze wydane na wymianę okien w naszym domu mogą do nas szybko wrócić. To nie tylko niższe rachunki za energię, ale także możliwość pokrycia niemal wszystkich kosztów z programów dofinansowujących wymianę okien. 

W przypadku wymiany okien można zdobyć nawet 100 proc. zwrotu poniesionych kosztów - jak je zdobyć? 

Reklama

Duże pieniądze na wymianę okien - ile dofinansowania można dostać?

Wpływ na wysokość dofinansowania do wymiany okien ma kilka czynników:

 • Na 100 proc. dofinansowania mogą liczyć gospodarstwa wieloosobowe, jednak miesięczny dochód na osobę nie może przekroczyć 1090 zł
 • W przypadku gospodarstw jednoosobowych pełen zwrot kosztów przysługuje osobom, których dochód nie przekracza 1526 zł
 • Od 70 do 80 proc. zwrotów kosztów przysługuje gospodarstwom wieloosobowym, gdzie miesięcznie przypada nie więcej niż 1894 zł na osobę lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym
 • Na zwrot od 40 do 50 proc. mogą liczyć osoby, których rocznych dochód nie jest wyższy niż 135 tys. zł.

To podstawowe kryteria rządowego programu "Czyste Powietrze" jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Na dofinansowanie do wymiany okien mogą liczyć także właściciele mieszkań w blokach

Wymiana okien w domu lub mieszkaniu. Komu należy się dofinansowanie do wymiany okien?

Od maja 2020 roku na dofinansowanie do wymiany okien mogą liczyć tylko budynki, które zostały wybudowane wcześniej - nowo powstające nie mogą sięgnąć po rządowe środki. 

Dofinansowanie do wymiany okien można otrzymać nie tylko dla domów jednorodzinnych. Programy obejmują także mieszkania w blokach

Obok programu "Czyste Powietrze" jest też inny sposób na dofinansowanie - "Ciepłe Mieszkanie". Kto może zostać jego beneficjentem? 

 • Osoby fizyczne będące właścicielem mieszkań. 
 • Mieszkając w wysoko zanieczyszczonej gminie można otrzymać nawet 39 000 zł (pokrywa to 95 proc. środków i to najwyższa dopuszczalna kwota). Ten próg obowiązuje w przypadku, kiedy miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł, a w jednoosobowym 1260 zł
 • W gminach, gdzie zanieczyszczenie jest mniejsze dofinansowanie jest również niższe, ale są to pieniądze, po które cały czas warto się schylić. Mowa o pokryciu 30 proc. poniesionych kosztów (maksymalnie 15 tys. zł), 60 proc. (max. 25 tys. zł) oraz do 90 proc. (max. 37,5 tys. zł).

Dostępny jest także Fundusz Termomodernizacji i Remontów, dzięki któremu samorządy mogą pozyskać niezbędne środki do termomodernizacji budynków wielorodzinnych - w tym dofinansowanie do wymiany okien w mieszkaniach. Beneficjentami programu są wszystkie mieszkania w blokach z tzw. "wielkiej płyty" wybudowane w czasach PRL-u. Program ma na celu poprawienie warunków życia mieszkańców oraz zatrzymanie większej ilości ciepła w budynkach. W 2019 roku dofinansowanie do wymiany okien w mieszkaniach wynosiło około 60 tys. zł.

Na jeszcze większe benefity mogli liczyć inwestorzy, którzy postawili na swoich budynkach odnawialne źródła energii - np. panele fotowoltaiczne. 

Na jakie okna można dostać dofinansowanie?

Programy mają przede wszystkim zachęcić do inwestowania w oszczędzanie i niemarnowanie energii

Dofinansowywana jest wymiana starych okien na okna energooszczędne. Powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9

Pieniądze z dofinansowania okien przy rozliczaniu podatków

Dodatkowe pieniądze można zyskać nie tylko z programów dofinansowujących wymianę okien, ale także podczas rozliczania podatku

Wystarczy pamiętać o uldze termomodernizacyjnej. Na jej podstawie można otrzymać nawet 53 tys. zł zwrotu. Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Aby ją otrzymać również musimy spełniać kilka warunków: 

 • Budynek musi być domem jednorodzinnym. 
 • Musimy być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, w której została przeprowadzona inwestycja. 
 • Inwestycja, od której zamierzamy odliczyć podatek, musi być zakończona przed upływem 3 lat, od momentu, kiedy został poniesiony na nią pierwszy wydatek. 

Trzeba pamiętać, aby podczas składania zeznania podatkowego, dołączyć do niego PIT/O. Pozwoli to na uruchomienie środków do naszego konta. 

Gdzie udać się po dofinansowanie do wymiany okien?

Aby otrzymać dofinansowanie i dowiedzieć się więcej o dostępnych programach należy udać się do WFOŚiGW - obsługuje on programy "Czyste Powietrze" oraz "Ciepłe Mieszkanie" - lub odwiedzić ich strony internetowe. 

Ulga termomodernizacyjna realizowana jest przez urzędy skarbowe

Jakie dokumenty o dofinansowanie okien należy złożyć?

Żeby otrzymać upragnione środki na przeprowadzenie inwestycji, najpierw trzeba przebrnąć przez wszystkie formalności. Nie jest ich jednak bardzo dużo.

 

Aby sięgnąć po pieniądze z programu "Czyste Powietrze" należy złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany okien w ramach termomodernizacji domu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla naszego województwa. Druk dokumentu można pobrać za pośrednictwem Portalu Beneficjenta na stronach WFOŚiGW oraz na witrynie gov.pl.

Dużym ułatwieniem jest złożenie wniosku przez internet. Na tych serwisach można wypełnić cyfrowy wniosek o dofinansowanie. Jednak wypełniając dokumenty przez internet, należy później dostarczyć odpowiedni wniosek wraz z załącznikami do WFOŚiGW.

Do dokumentów należy dołączyć również kilka załączników: 

 • Dokument potwierdzający osiągnięte dochody. 

Czasem wymagane są także: 

 • Audyt energetyczny budynku. 
 • Dokument potwierdzających prawo własności budynku. 

Nie obejdzie się również bez zgody na przetwarzanie danych osobowych. 

"Czyste Powietrze". Rekordowe zainteresowanie Polaków programami dofinansowującymi wymianę okien

Najnowsze dane pokazują, że Polacy decydują się wymieniać stare okna i coraz chętniej sięgają po dostępne dofinansowania.  

Tylko w okresie od 29 lipca do 4 sierpnia do programu “Czyste Powietrze" wpłynęło aż 5891 zgłoszeń - jest to rekordowy wynik. Ich wartość sięgnęła 361 471 885 zł.  

Program największym zainteresowaniem cieszy się w województwie podkarpackim, mazowieckim, podlaskim, a także świętokrzyskim i lubelskim.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wymiana okien | czyste powietrze | dofinansowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »