Ruszył system śledzenia produktów tytoniowych
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych udostępniła system elektronicznej rejestracji podmiotów zajmujących się obrotem wyrobów tytoniowych na polskim rynku. Sieci handlowe, sklepy i punkty zajmujące się handlem wyrobami tytoniowymi, już od piątku 10 bm. mogą swobodnie dokonać procesu rejestracji swojej działalności.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała serwis www.idissuer.pl (aplikację webową oraz system API) umożliwiający podmiotom rejestrację. Proces rejestracji w systemie przygotowanym przez PWPW zajmuje kilka minut.
Można go wykonać na dowolnym urządzeniu elektronicznym, tj. komputerze, tablecie czy smartfonie.
Dodatkowo, system pozwala producentom, dystrybutorom i hurtownikom rejestrować wiele firm jednocześnie, co znacznie skraca i ułatwia proces rejestracji.
Dzięki temu, mikro i mali przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy swoich partnerów biznesowych w tym aspekcie.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych odpowiedzialna jest nie tylko za zbudowanie i uruchomienie systemu, ale także za zbieranie i przekazywanie do europejskiego centralnego integratora - Dentsu Aegis Network Switzerland AG' - informacji o zakładach produkcyjnych, hurtowniach, dystrybutorach, detalistach oraz maszynach produkcyjnych.
- Przygotowując system dołożyliśmy wszelkich starań, by uczynić zarówno proces rejestracji, jak i wnioskowania o kody dla zakładów i maszyn jak najbardziej przyjaznym dla użytkowników. Jednocześnie, uzyskaliśmy status agencji wydającej najkrótszy prefiks w UE, dzięki czemu producenci dysponujący najszybszymi maszynami, jakie znajdują się na liniach produkcyjnych w polskich fabrykach będą mogli produkować swoje wyroby bez spowolnień. - powiedziała Karolina Lesiak, kierownik projektu w PWPW.
Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, 20 maja br. w życie wchodzą przepisy, które nakładają obowiązek rejestracji wyrobów tytoniowych na terenie UE w systemie śledzenia Track&Trace. Celem wprowadzenia systemu było wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych.
Śledzenie wyrobów tytoniowych wymaga oznaczenia ich unikatowymi kodami. System umożliwia identyfikację pojedynczych sztuk (np. paczki papierosów, opakowania suszu tytoniowego) opatrzonych unikalnymi identyfikatorami, które będzie generowała PWPW, jako podmiot niezależny od producenta. Kody dla produktów tytoniowych przesyłane będą w formie elektronicznej producentom i umieszczane przez nich na opakowaniu poprzez nadruk.
W związku z powyższym, od 20 maja 2019 r. producenci, dystrybutorzy oraz hurtownicy będą mieli obowiązek rejestracji każdorazowego wejścia w posiadanie wyrobów tytoniowych oraz monitorowania ich przemieszczania.
Powyższe nie dotyczy detalistów, których jedynym obowiązkiem jest rejestracja w systemie udostępnionym przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Może ona zostać wykonana samodzielnie lub przy pomocy podmiotów trzecich np. hurtownika, dystrybutora czy producenta.
..............
Jak poinformował w zeszłym tygodniu Dziennik Gazeta Prawna, system nie jest jeszcze gotowy, ponieważ musi zostać dostosowany do unijnego systemu integrującego dane z wszystkich krajów członkowskich, a w tym wprowadzane są zmiany przez tworzącą go szwajcarską firmę.
Polska Grupa Supermarketów oraz inne podmioty funkcjonujące na rynku wyrażały głęboką obawę, że serwery obsługujące system mogą nie wytrzymać obciążenia ponad stu tysięcy rejestrujących się użytkowników.