Rynek paliw we Francji. Na około jednej trzeciej stacji brakuje paliwa

Jak informują media, w około jednej trzeciej stacji benzynowych we Francji wciąż brakuje paliwa. ​Szef CGT Philippe Martinez poinformował w czwartek, że jego organizacja będzie pracować nad rozszerzeniem strajku w sektorze publicznym. Związek zawodowy CGT, prowadzący od trzech tygodni strajk na tle płacowym w rafineriach koncernów TotalEnergies oraz Esso-ExxonMobil nie chce zgodzić się na proponowane podwyżki.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ceny paliw we Francji drastycznie wzrosły

Związek zawodowy CGT, prowadzący od trzech tygodni strajk na tle płacowym w rafineriach koncernów TotalEnergies oraz Esso-ExxonMobil, zapowiedział strajk również w innych sektorach w przyszłym tygodniu.

Związkowcy CGT twierdzą, że akcje społeczne na rzecz podwyżek płac już trwają w kilku firmach, takich jak Safran i EDF oraz w przemyśle spożywczym. Od poniedziałku strajki mają rozpocząć się w części zakładów należących do przewoźnika publicznego SNCF.

Reklama

Rząd Francji apeluje do koncernu TotalEnergies o podniesienie płac z uwagi na "nadprogramowe zyski", które firma wypracowuje w związku z wysokimi cenami energii. Prezydent Emmanuel Macron wystosował z kolei wezwanie w środę wieczorem o odblokowanie kraju i zaapelował o odpowiedzialność do szef w firm i pracowników.

Spór płacowy o gigantyczne zyski koncernów?

TotalEnergies zaproponował związkom zawodowym w środę wieczorem "rewizję budżetu na podwyżki płac w 2023 roku w oparciu o inflację w 2022 roku", czyli 6 proc. oraz specjalna premię w grudniu w wysokości miesięcznej pensji. Związkowcy domagają się jednak 10-procentowych podwyżek.

Koalicja parlamentarna lewicy Nupes zapowiedziała z kolei na niedzielę "marsz przeciwko wysokim kosztom życia i bezczynności klimatycznej".

BENZYNA

1,96 0,01 0,71% akt.: 18.11.2024, 13:13
  • Max 1,97
  • Min 1,94
  • Stopa zwrotu - 1T -2,99%
  • Stopa zwrotu - 1M -4,41%
  • Stopa zwrotu - 3M -17,37%
  • Stopa zwrotu - 6M -22,00%
  • Stopa zwrotu - 1R -11,36%
  • Stopa zwrotu - 2R -22,62%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Handlarze i spekulanci chca sprzedać zapasy

Olej napędowy kosztuje 2,15 euro za litr w porównaniu z około 1,69 euro przed strajkiem. Z kolei benzynę można kupić za 3,5 - 4 euro za litr w internecie, gdzie handlarze i spekulanci ogłaszają się, że gotowi są sprzedać swoje zapasy paliwa, ale dwa razy drożej niż wynosi cena na stacjach.

Według sondaży Instytutu Elabe dla stacji BFM TV opublikowanego wczoraj  64 proc. Francuzów przyznało, że strajki i niedobory paliwa dotknęły ich osobiście, utrudniając funkcjonowanie. 51 proc. respondentów popiera rząd, który ogłosił przymusowy nakaz powrotu do pracy strajkującym pracownikom rafinerii koncernu Esso-ExxonMobil. Odmowa grozi grzywną do 10 tys. euro oraz karą aresztu do 6 miesięcy. Związkowcy popierani przez lewicową partię Francja nieujarzmiona oraz przez komunistów odmawiają jednak powrotu do pracy.


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »