Rząd przyjął specjalny projekt. Chodzi o przystosowanie polskiego prawa do wyroków TSUE
Rząd przyjął projekt dostosowujący polskie prawo do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) - poinformowało Ministerstwo Finansów (MF) w środę. Nowe przepisy dotyczą m.in. zachowania terminu do złożenia pisma przez nadanie go za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego.
15 stycznia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - przekazał resort finansów.
Resort finansów poinformował, że zmienione przepisy dotyczą zachowania terminu do złożenia pisma (wniosku, odpowiedzi na wezwania itp., w formie papierowej) przez nadanie go pocztą.
"W przypadku m.in. procedury podatkowej i administracyjnej, będzie można nadać pismo u dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe. Rejestr operatorów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dotychczas, aby termin mógł być zachowany, pismo trzeba było nadać wyłącznie w placówce operatora wyznaczonego, czyli w placówce Poczty Polskiej" - przekazało MF.
MF wyjaśniło, że zaproponowane przepisy zapewniają także objęcie oprocentowaniem nadpłaty podatku powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia TSUE, w okresie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu.
"Taka sama reguła oprocentowania zostaje przyjęta w odniesieniu do nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego" - dodano. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.