Rządowe projekty ustaw podatkowych
Zmiany w ustawach podatkowych mają na celu dostosowanie naszego prawa podatkowego do ustawodawstwa unijnego. Usprawiedliwiając się wejściem do UE rząd zamierza m.in. podnieść stawki PTU na niektóre towary. Co już dostosowaniem trudno nazwać.
Nowa ustawa o podatku od towarów i usług (PTU) zawierać będzie wiele nieobowiązujących obecnie rozwiązań. Najwięcej z nich dotyczyć będzie oczywiście handlu z krajami Wspólnoty. Po naszej akcesji do Unii Europejskiej zmienią się bowiem zasady opodatkowania z obrocie wewnątrz UE. Znikną np. odprawy celne, ponieważ wewnątrz UE nie ma granic międzypaństwowych. Niektóre stawki podatkowe ulegną podwyższeniu, a na niektóre towary i usługi, obecnie nieopodatkowane zostanie nałożony podatek PTU.
Należy jednak przypomnieć, iż również w krajach UE istnieją duże różnice wewnętrzne np. w zakresie stosowanych stawek PTU. Jako całkowicie nieprawdziwe należy zatem określić informacje nt. wymuszonych przez UE podwyżek stawek podatku. Aktualnie Polska ma jedną z najwyższych w Europie stawek PTU.
Wiele zmian dotyczy również podatku akcyzowego. Dotyczą one zasad opodatkowania wyrobów zharmonizowanych. Na wyroby niezharmonizowane Unia Europejska daje pewną swobodę swoim krajom członkowskim w zakresie i strukturze ich opodatkowania tym podatkiem.
Z projektu nowej ustawy cieszą się doradcy podatkowi, gdyż stopień jej komplikacji zmusi szeroki krąg przedsiębiorców do częstszego korzystania z ich usług.