Są nowe dane o inflacji w strefie euro. Jak wpłyną na stopy procentowe EBC?

Inflacja w strefie euro spadła w marcu. Wstępny odczyt Eurostatu wskazuje, że wskaźnik HICP, czyli zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych w krajach unii walutowej, wyniósł 2,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,6 proc. rdr w lutym. Ekonomiści spodziewali się nieco wyższego odczytu, na poziomie 2,5 proc. Czy wynik lepszy od konsensusu to większa szansa na to, że na kwietniowym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zaanonsuje obniżkę stóp procentowych?

Przed publikacją wstępnego odczytu HICP za marzec ekonomiści zakładali, że inflacja w strefie euro wyniesie 2,5 proc. "Zgodny z oczekiwaniami spadek inflacji HICP zwiększałby szansę na to, że na kwietniowym posiedzeniu Rada Prezesów EBC zapowie obniżkę stóp procentowych w czerwcu" - zauważyli w porannym raporcie ekonomiści banku PKO BP.

Czy zatem mocniejszy od oczekiwań spadek inflacji w krajach unii walutowej może przyspieszyć taki komunikat ze strony bankierów centralnych eurozony? 

"W dalszym ciągu uważamy, że przed rozpoczęciem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej Rada Prezesów EBC będzie chciała nabrać przekonania co do trwałości spadkowego trendu inflacji HICP i inflacji bazowej" - piszą w codziennej nocie ekonomiści ING Banku Śląskiego. "Dyskusja na najbliższych posiedzeniach będzie się koncentrowała na skali oraz momencie cięć stóp, a nie jej potrzebie. Spodziewamy się, że EBC obniży stopy o 25 punktów bazowych w czerwcu, a następnie będzie luzował politykę pieniężną powoli w tempie 25 punktów bazowych na kwartał" - dodają.

Reklama

Trzy podstawowe stopy procentowe EBC pozostają na niezmienionym poziomie od połowy września 2023 r. i wynoszą obecnie:

  • stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących - 4,50 proc., 
  • stopa kredytu w banku centralnym - 4,75 proc.,
  • stopa depozytu - 4,00 proc.

Przypomnijmy, że ruchy EBC obserwuje też Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej. W niedawnym wywiadzie dla ISBNews przypomniała o tym członkini RPP Iwona Duda. - Proszę zauważyć, że większość władz monetarnych na świecie wciąż wskazuje na znaczną ilość czynników niepewnych - mówiła. - Decyzje o obniżeniu stóp procentowych przesuwają się, zarówno jeśli chodzi o termin ich wprowadzania, jak też ich tempo i skalę. Ostatnio (prezes EBC - red.) Christine Lagarde zasygnalizowała, że jedna obniżka oprocentowania nie musi determinować dalszego kierunku polityki monetarnej. Trudna walka z inflacją na poziomach niespotykanych od lat i niepewność perspektyw powoduje, że bankierzy centralni bardzo ostrożnie podchodzą do jakiegokolwiek ruchu na stopach procentowych.

Eurostat o szczegółach inflacji HICP w strefie euro

W komunikacie prasowym na swojej stronie internetowej Eurostat podał, że spośród składowych odczytu HICP najwyższą dynamikę wzrostu cen w relacji rocznej odnotowano w przypadku usług (4 proc. rdr w marcu, tak samo jak w lutym). Na drugim miejscu pod tym względem uplasowały się ceny żywności, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (2,7 proc. rdr, spadek wobec 3,9 proc. w lutym), a na trzecim nieenergetyczne dobra przemysłowe (1,1 proc. rdr, również spadek wobec 1,6 proc. w lutym).

Ceny energii spadły w strefie euro o 1,8 proc. rdr w marcu, jednak jest to mniejsza dynamika spadku niż odnotowana w lutym (-3,7 proc. rdr).

W ujęciu miesięcznym ceny w eurolandzie rosły w tempie 0,8 proc. - podał Eurostat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | inflacja | HICP | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »