Reklama

Samorządy nie będą ratować upadłych biur podróży!

Samorządy nie będą sprowadzać do kraju klientów upadłych biur podróży. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w ministerstwie sportu i turystyki, konwent marszałków województw zdecydował, że marszałkowie nie są zobowiązani do organizacji powrotów do kraju klientów organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Nie będą także pokrywać kosztów takich działań.

21 lutego INTERIA.PL informowała:

Reklama

Posłowie z komisji: finansów oraz sportu i turystyki opowiedzieli się w czwartek za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o usługach turystycznych, zakładającego, że jeśli biuro podróży nie zapewni turystom powrotu z zagranicznej wycieczki, to zapłaci za to budżet państwa.

Projekt autorstwa posłów Solidarnej Polski zakłada, że w przypadku, gdy gwarancja lub ubezpieczenie, jakie musi mieć biuro podróży, nie wystarczy do sprowadzenia klientów upadającego biura podróży do kraju, to pozostałe koszty będą pokryte z budżetu państwa. Według projektu z budżetu państwa mają być zwracane także wpłaty dokonane przez klientów na zakup wycieczki, która nie doszła do skutku.

W czwartek nad projektem pracowały połączone komisje finansów publicznych oraz kultury fizycznej, sportu i turystyki. Uzasadniający projekt poseł Tomasz Górski (SP) zwracał uwagę, że kiedy w Polsce dochodzi do niewypłacalności biura podróży, to posiadane przez nie gwarancje lub ubezpieczenia okazują się często niewystarczające, by sprowadzić do kraju wysłanych na wycieczki turystów oraz by zwrócić pieniądze tym, którzy nie zdążyli wyjechać. Dlatego, zdaniem wnioskodawców, trzeba zaproponować takie przepisy, które zapewnią pełniejszą ochronę klientów biur podróży.

Poseł zaznaczył, że proponowane w projekcie noweli rozwiązanie należy traktować tymczasowo, do wypracowania w przyszłości takiego systemu zabezpieczeń, który gwarantuje pełną ochronę klientów biur podróży, bez obciążania Skarbu Państwa.

Wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska poinformowała posłów, że stanowisko rządu wobec projektu jest negatywne. Zwróciła uwagę, że projekt nie tylko zwiększa obciążenia dla budżetu państwa, ale także według prawa unijnego pokrywanie kosztów powrotów turystów i zwracanie ich wpłat za wycieczkę z budżetu może uchodzić za niedozwoloną pomoc publiczną, ponieważ niejako zwalnia się przedsiębiorców z części ich obowiązków.

Sobierajska poinformowała również, że rząd pracuje nad rozwiązaniami poprawiającymi zabezpieczenia interesów klientów biur podróży. - W ostatnim etapie prac znajdują się działania związane ze zmianą rozporządzeń ministra finansów do ustawy o usługach turystycznych dotyczących minimalnych sum zabezpieczeń (wymaganych od biur - PAP). Te zmiany idą w kierunku zwiększenia wysokości minimalnych kwot zabezpieczeń wymaganych od organizatorów i pośredników turystycznych przy jednoczesnym mocniejszym dookreśleniu, jak należy szacować przychód, na podstawie którego te zabezpieczenia są wyliczane - powiedziała Sobierajska.

Dodała, że w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o turystycznym funduszu gwarancyjnym, który ma być sposobem zabezpieczenia na wypadek takich nieprzewidzianych sytuacji, jak upadek biura. Jak zaznaczyła, resort dokłada wszelkich starań, by taka ustawa jak najszybciej mogła wejść w życie, ale wcześniej musi ona jednak przejść całą ścieżkę legislacyjną.

Posłowie komisji zdecydowali, że zarekomendują Sejmowi odrzucenie projektu autorstwa Solidarnej Polski. Teraz projekt trafi pod obrady plenarne Sejmu. (PAP)

Sprawdź: PROGRAM PIT 2012

Dowiedz się więcej na temat: biuro podróży | biura | biura podróże | biuro podróże | biuro | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »