Sasin w Pradze: Celem jest jak najszybsze wyeliminowanie rosyjskiej ropy

Wicepremier i minister aktywów państwowych spotkał się w Pradze z ministrem przemysłu Czech Josefem Sikelą. Rozmowy dotyczyły między innymi bezpieczeństwa energetycznego regionu. - Naszym celem jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej do Czech, gdzie w ramach Grupy Orlen działa koncern Unipetrol, aby całkowicie wyeliminować surowiec z Rosji - mówił Sasin.

Podczas briefingu prasowego w Pradze po spotkaniu z szefem resortu przemysłu Czech, w którym uczestniczył także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oznajmił, że rozmowy dotyczyły głównie bezpieczeństwa energetycznego regionu i współpracy w tym zakresie obu rządów, a także decyzji podejmowanych w ramach Grupy Orlen.

- Naszym celem, wspólnym celem, jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej w ten sposób, aby całkowicie wyeliminować ropę rosyjską, czyli to czego dokonaliśmy już w Polsce - oświadczył Sasin. Przypomniał, że w Polsce bardzo ważnym elementem dywersyfikacji dostaw ropy naftowej była fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos oraz pozyskanie partnera tej transakcji - saudyjskiego koncernu naftowego Saudfi Aramco i podpisanie z nim strategicznej umowy zapewniającej zaopatrzenie w surowiec.

Reklama

Sasin o wyeliminowaniu rosyjskich surowców z rynku europejskiego: Będziemy nad tym pracować

Sasin oświadczył, że dywersyfikacja dostaw ropy naftowej dla Czech, sprowadzanie jej z innych kierunków niż rosyjski, jak obecnie w Polsce, "to wspólne oczekiwanie" polskiego i czeskiego rządu, jak również całej społeczności międzynarodowej, która jest wstrząśnięta agresją Rosji na Ukrainę.

- Jednym z elementów tego sprzeciwu jest wyeliminowanie rosyjskich surowców energetycznych z rynku europejskiego - podkreślił Sasin. I dodał: - Będziemy nad tym pracować. To nie były rozmowy łatwe, ponieważ działamy w okresie kryzysu energetycznego, który dotknął zarówno Polskę, jak i dotyka Republikę Czeską.

Do Grupy Orlen należy czeski Orlen Unipetrol, który zarządza m.in. dwiema rafineriami, jedynymi w tym kraju - w Litvinowie i w Kralupach, a także siecią 431 stacji paliw Orlen Benzina (dane na koniec 2022 r.), które od 2021 r. przechodzą zmianę wizerunku (rebranding) pod marką Orlen. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Sasin | ropa naftowa | Czechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »