Reklama

Senat zdecydował o zamrożeniu cen prądu i pomocy dla firm energochłonnych

Ceny prądu będą zamrożone, a przedsiębiorstwa energochłonne otrzymają pomoc - zdecydował Senat. Głosowania nad projektami tych dwóch ustaw odbyły się podczas czwartkowego posiedzenia.

  • Projekt ustawy o zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych został przyjęty jednomyślnie.
  • Ustawa zakłada m.in. zamrożenie cen prądu do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego.
  • Z kolei za pomocą dla firm energochłonnych głosowało 45 senatorów; 52 wstrzymało się od głosu.

Podczas czwartkowego posiedzenia senatorowie przegłosowali dwie ważne ustawy. Pierwsza z nich dotyczy zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych. Druga zakłada finansowe wsparcie dla przedsiębiorców energochłonnych, a więc takich, których działalność jest zagrożona ze względu na wysokie ceny prądu i gazu.

Reklama

Zamrożenie cen prądu do 2 MWh rocznie

Senat jednogłośnie przyjął ustawę przewidującą zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych. Wcześniej głosowano nad poprawkami - było ich aż 75.

Debata nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej odbyła się w środę. Wniesiono poprawki do projektu ustawy.

Ustawa przewiduje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy, gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

Ustawa przewiduje również gratyfikację za oszczędzanie energii - jeśli między 1 października br. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022, w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023.

Jedna ze zmian zakłada, że limit zużycia energii elektrycznej objęty niższą ceną dla rodzin wielodzietnych miałby być obliczany na podstawie liczby dzieci. Senator Adam Szejnfeld (KO) dodał, że poprawki dotyczą również pomocy dla działkowiczów oraz osób z niepełnosprawnością. Uwzględniają także wsparcie dla mikro, małych i średnich firm.

Pomoc otrzymają też osoby ogrzewające dom urządzeniami elektrycznymi. Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2022 r. na poziomie do 5 MWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej 5 MWh. Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można, zgodnie z projektem, składać w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony do 31 marca 2023 r.

Więcej o wprowadzanych poprawkach pisaliśmy tutaj.

Miliardy pomocy dla firm energochłonnych

Z kolei ustawa o pomocy dla firm energochłonnych zakłada, że przedsiębiorstwa takie uzyskają w tym roku łączną pomoc związaną z dopłatami do energii i gazu w wysokości 5 mld zł zaś w 2023 r., - 8 mld zł.

Za przyjęciem ustawy głosowało 45 senatorów, nikt nie był przeciwny, zaś 52 osoby wstrzymały się od głosu. Nie zgłaszano poprawek do tego projektu.

"Limit wydatków przeznaczony na realizację programów, o których mowa w art. 3 ust. 4 pkt 2, wynosi w:

1) 2022 r. - 5 079 416 000 zł
2) 2023 r. - 8 212 659 000 zł
3) 2024 r. - 4 136 240 000 zł"

- głosi tekst projektu ustawy.

"Część firm energochłonnych zmuszona jest wstrzymywać produkcję swoich wyrobów, ponieważ jej koszty przewyższają cenę rynkową. Przedsiębiorstwa te, ze względu na swoją wielkość, często są bardzo znaczącym pracodawcą na lokalnym rynku pracy, co sprawia, że obecna sytuacja na rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowi poważne zagrożenie dla wielu tysięcy miejsc pracy. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zachodzi pilna potrzeba udzielenia wsparcia finansowego polskim firmom w oparciu o programy rządowe w latach 2022-2024 z tytuł wzrostu cen energii i gazu ziemnego, co pozwoli im utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy i zdolności produkcyjne w najbardziej trudnych momentach" - napisano w Ocenie Skutków Regulacji.

PB

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »