Składka zdrowotna w 2023 roku w górę. Ale nie dla wszystkich

Składki ZUS dla osób prowadzących jednoosobową działalność wzrosną od 2023 roku. Dotyczy to również składki zdrowotnej, której wysokość w większości przypadków zależna jest od dochodu i formy opodatkowania. Jednak od nowego roku dla przedsiębiorców o niskich dochodach zacznie obowiązywać nowa, stała wysokość składki.

Wraz z nowym rokiem dojdzie do zaktualizowania stawek składek płaconych przez przedsiębiorców do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 2023 r. wzrosną m.in. składka emerytalna, rentowa i wypadkowa.  

Wysokość stawek za poszczególne składki ZUS dla jednoosobowych działalności gospodarczych w 2023 roku: 

  • 812,23 zł składka emerytalna 
  • 332,88 zł składka rentowa 
  • 69,49 zł składka wypadkowa 
  • 101,94 zł składka na Fundusz Pracy 
  • 101,94 zł dobrowolna składka chorobowa 

Wysokość odprowadzanej składki zdrowotnej jest zależna od kilku czynników. Pierwszym z nich jest forma prowadzonej działalności gospodarczej, drugim zaś forma opodatkowania. Skupiając się na sytuacji osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, najważniejszym czynnikiem staje się więc forma opodatkowania.

Reklama

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o zasady ogólne, czyli skalę podatkową, składka zdrowotna równa jest 9 proc. dochodu. I to dla niektórych z tej grupy zmiany obowiązujące od 2023 r. mogą być utrudnieniem. 

Składka zdrowotna 2023. Wyższe stawki, ale nie dla wszystkich

Prowadząc rozliczenia w oparciu o zasady ogólne, obowiązek zapłacenia składki zdrowotnej występuje nawet w sytuacji, w której przedsiębiorca nie zgłosi dochodu w danym okresie lub jest on niższy od wysokości ustalonego minimalnego wynagrodzenia. Wówczas wysokość składki wynosi 9 proc. płacy minimalnej na dany rok.  

Oznacza to, że w 2023 roku stawka ta wzrośnie dwukrotnie - od stycznia do czerwca będzie wynosić 314,10 zł (min. wynagrodzenie w tym czasie - 3490 zł brutto), natomiast od lipca już 324 zł (min. wynagrodzenie w tym czasie - 3600 zł brutto).

Podobnie sprawa będzie się mieć w przypadku osób rozliczających się w ramach podatku liniowego oraz karty podatkowej. Choć dla pierwszych z wymienionych wysokość składki zdrowotnej jest równa 4,9 proc. uzyskanego dochodu, tak nie może być to kwota niższa od 9 proc. minimalnego wynagrodzenia.   

Dla drugiej grupy, składka zdrowotna jest równa właśnie 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jednak obie formy rozliczenia podatkowego dają możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Dla osób korzystających z podatku liniowego mowa o kwocie do 8,7 tys. zł, dla przedsiębiorców na karcie podatkowej jest to kwota do 19 proc. zapłaconej składki zdrowotnej.  

Alan Bartman

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »