Składka zdrowotna w 2023 roku w górę. Ale nie dla wszystkich

Składki ZUS dla osób prowadzących jednoosobową działalność wzrosną od 2023 roku. Dotyczy to również składki zdrowotnej, której wysokość w większości przypadków zależna jest od dochodu i formy opodatkowania. Jednak od nowego roku dla przedsiębiorców o niskich dochodach zacznie obowiązywać nowa, stała wysokość składki.

Wraz z nowym rokiem dojdzie do zaktualizowania stawek składek płaconych przez przedsiębiorców do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 2023 r. wzrosną m.in. składka emerytalna, rentowa i wypadkowa.  

Wysokość stawek za poszczególne składki ZUS dla jednoosobowych działalności gospodarczych w 2023 roku: 

  • 812,23 zł składka emerytalna 
  • 332,88 zł składka rentowa 
  • 69,49 zł składka wypadkowa 
  • 101,94 zł składka na Fundusz Pracy 
  • 101,94 zł dobrowolna składka chorobowa 

Wysokość odprowadzanej składki zdrowotnej jest zależna od kilku czynników. Pierwszym z nich jest forma prowadzonej działalności gospodarczej, drugim zaś forma opodatkowania. Skupiając się na sytuacji osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, najważniejszym czynnikiem staje się więc forma opodatkowania.

Reklama

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o zasady ogólne, czyli skalę podatkową, składka zdrowotna równa jest 9 proc. dochodu. I to dla niektórych z tej grupy zmiany obowiązujące od 2023 r. mogą być utrudnieniem. 

Składka zdrowotna 2023. Wyższe stawki, ale nie dla wszystkich

Prowadząc rozliczenia w oparciu o zasady ogólne, obowiązek zapłacenia składki zdrowotnej występuje nawet w sytuacji, w której przedsiębiorca nie zgłosi dochodu w danym okresie lub jest on niższy od wysokości ustalonego minimalnego wynagrodzenia. Wówczas wysokość składki wynosi 9 proc. płacy minimalnej na dany rok.  

Oznacza to, że w 2023 roku stawka ta wzrośnie dwukrotnie - od stycznia do czerwca będzie wynosić 314,10 zł (min. wynagrodzenie w tym czasie - 3490 zł brutto), natomiast od lipca już 324 zł (min. wynagrodzenie w tym czasie - 3600 zł brutto).

Podobnie sprawa będzie się mieć w przypadku osób rozliczających się w ramach podatku liniowego oraz karty podatkowej. Choć dla pierwszych z wymienionych wysokość składki zdrowotnej jest równa 4,9 proc. uzyskanego dochodu, tak nie może być to kwota niższa od 9 proc. minimalnego wynagrodzenia.   

Dla drugiej grupy, składka zdrowotna jest równa właśnie 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jednak obie formy rozliczenia podatkowego dają możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Dla osób korzystających z podatku liniowego mowa o kwocie do 8,7 tys. zł, dla przedsiębiorców na karcie podatkowej jest to kwota do 19 proc. zapłaconej składki zdrowotnej.  

Alan Bartman

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »