Składka ZUS w 2025 roku pójdzie w górę. Przedsiębiorcy zapłacą więcej o 113 zł

Składka ZUS dla przedsiębiorców w 2025 roku prawdopodobnie pójdzie w górę. Wiąże się to ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku, a dokładnie - od prognozy tego wzrostu, którą zakłada rząd. Z dokumentu, który przedstawił rząd, może wynikać, ile w przyszłym roku będą musiały zapłacić osoby na własnej działalności.

Ile wyniesie składka ZUS dla przedsiębiorców w 2025 roku? Można to wyliczyć na podstawie danych z dokumentu, który przedstawił w czwartek rząd - zwraca uwagę "Rzeczpospolita". Jeśli założenia Rady Ministrów się urzeczywistnią, osoby na działalności gospodarczej zapłacą o kilkadziesiąt złotych więcej na miesiąc.

Wzrost składki ZUS w 2025 roku

W czwartek Rada Ministrów przyjęła założenia projektu budżetu państwa na 2025 rok. Jednym z tych założeń jest prognoza wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. To właśnie od wysokości tego wskaźnika zależy wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców opłacających je na ogólnych zasadach - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

Reklama

Rząd zakłada, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2025 roku będzie wyższe o 7,1 procent. A więc wzrośnie z 7824 zł do 8379,50 zł - wylicza dziennik.

Odpowiednio wzrosną też składki na ZUS dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że są one obliczane od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. A więc, jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", podstawą do wyliczenia w przyszłym roku będzie kwota 5027,70 zł.

Ile wyniesie składka na ZUS w 2025 roku? Na razie mamy tylko prognozę

Ile wyniosą składki na ubezpieczenia społeczne, jeśli wzrost wynagrodzenia wyniesie tyle, ile zakłada rząd? Wzrosną one odpowiednio o:

  • 113,63 zł miesięcznie,
  • 1353,56 zł rocznie.

A więc przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych zapłaci w 2025 roku składki na ZUS w wysokości 1713,95 zł na miesiąc. Łącznie w roku na składki odprowadzi ponad 20 tysięcy, a konkretnie 20 567,40 zł. Do tego doliczyć należy jeszcze składkę zdrowotną. 

Standardowe składki przedsiębiorców są obliczane od podstawy wymiaru wynoszącej 60 proc. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, która została przyjęta w pracach nad ustawą budżetową na dany rok. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: składki ZUS | przedsiębiorcy | działalność gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »