Skurcz w Niemczech przyniesie Polsce dreszcze
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) podała, że każda z badanych przez nią gospodarek we wrześniu spowolniła swój rozwój. Najważniejsze wskaźniki sugerują, iż był to zwrotny okres w aktywności ekonomicznej.
Analizując dane OECD doszła do wniosku, że wzrost we wszystkich krajach członkowskich nie ma już poprzedniej dynamiki. To samo dotyczy grup krajów. Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Brazylia, Chiny, Indie i strefa euro wyłamały się dołem z linii swojego długoletniego trendu. OECD prognozuje, że globalny PKB we wrześniu skurczył się.
Dla Wielkiej Brytanii OECD przewiduje 0,3-orocentowy wzrost w IV kwartale 2011 r., ale niewykluczony jest także 1-proc. skurcz (jeśli spełnią się najgorsze przepowiednie).
Grupa G7 (największe gospodarki świata - Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania, USA, Kanada) będzie w tym czasie rozwijać się w tempie zaledwie 0,2-proc., lecz same Niemcy mogą mieć wynik jeszcze gorszy z uwagi na osłabienie światowego handlu (skurcz PKB o 1,4 proc. w IV kwartale br.). Byłoby to fatalne dla Polski, ściśle połączonej z Niemcami więzami handlu zagranicznego.
-----
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - międzynarodowa organizacja o profilu ekonomicznym; skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa, w tym wiodące - USA, Wielką Brytanię i Japonię. Utworzona na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej przez 20 państw 14 grudnia 1960 r. Siedzibą OECD jest Château de la Muette w Paryżu. W ramach systemu OECD funkcjonuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Polska należy do OECD od 1996 r.
Krzysztof Mrówka
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL