Reklama

Słabsza koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - listopad 2019 r.

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w listopadzie 2019 r.okazał się słabszy. Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury w listopadzie spadł do 100,2 pkt. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury w listopadzie 2019 r. spadł w Polsce do 100,2 pkt. ze 100,9 pkt. w październiku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał, że składowa dla przetwórstwa przemysłowego i handlu detalicznego kształtuje się na poziomie niższym od notowanego w październiku, dotycząca budownictwa - na wyższym poziomie. W przypadku usług składowa kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w ubiegłym miesiącu. W stosunku do listopada 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe.

Reklama

Według GUS wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są niższe zarówno w stosunku do zgłaszanych przed miesiącem, jak i przed rokiem.

Składowa dla przetwórstwa przemysłowego i handlu detalicznego kształtuje się na poziomie niższym od notowanego w październiku br., dotycząca budownictwa - na wyższym poziomie. W przypadku usług składowa kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w ubiegłym miesiącu. W stosunku do listopada 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są niższe zarówno w stosunku do zgłaszanych przed miesiącem, jak i przed rokiem.

W listopadzie 2019 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim

poziomie, ale niższym w stosunku do notowanego przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień (krajowego i zagranicznego) są pozytywne i nieco lepsze od sygnalizowanych w październiku br. Prognozy produkcji są bardziej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych.

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w listopadzie na dodatnim poziomie, podobnym jak przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień na rynku krajowym i zagranicznym, natomiast prognozy zatrudnienia są nieco bardziej optymistyczne od formułowanych w październiku br.

W listopadzie 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są nieco mniej korzystne niż sygnalizowano w październiku br. Przewidywania dotyczące sprzedaży wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach może ona nie zmienić się. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.

W listopadzie 2019 r. wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, zbliżonym

do notowanego przed miesiącem. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno

w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne, podobnie jak w październiku br.

Dowiedz się więcej na temat: koniunktura | koniunktura gospodarcza | GUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »