Sławomir Mentzen kryptowalutowym milionerem. Po raz pierwszy ujawnił majątek

Sławomir Mentzen w 2023 roku po raz pierwszy został posłem. Jeden z liderów Konfederacji wcześniej nie pełnił funkcji publicznych. W piątek, 1 grudnia, na stronie Sejmu pojawiło się pierwsze w historii oświadczenie majątkowe polityka. Można się z niego dowiedzieć, że ma on m.in. 33,7 bitcoina o wartości rynkowej wycenianej na blisko 5 mln zł, pokaźne oszczędności w gotówce i dwa domy.

Sławomir Mentzen deklaruje, że zgromadził blisko 703 tys. zł oszczędności. Ma też ok. 15 tys. euro, 1,5 tys. dolarów i 165 funtów. Wśród jego aktywów jest również 33,7 bitcoina o wartości blisko 4,9 mln złotych. 

Szef partii Nowa Nadzieja i jeden z liderów Konfederacji posiada dwa domy. Pierwszy ma powierzchnię 370 m2 i jest położony na działce o powierzchni 1175 m2. Jego wartość polityk oszacował na 3,5 mln zł. Drugi dom ma powierzchnię 125 m2 i jest położony na 800-metrowej działce. Jego wartość to 875 tys. zł. Obie nieruchomości wchodzącą w skład małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Sławomir Mentzen posiada również "miejsce postojowe w wielostanowiskowym lokalu garażowym" o powierzchni 15 m2 i wartości 40 tys. zł. 

Reklama

Sławomir Mentzen jest komplementariuszem w spółce Kancelaria Mentzen SKA (spółka komandytowo-akcyjna). Zadeklarował, że jego dochód z tego tytułu wyniósł w 2022 roku 180 tys. zł. Zadeklarował ponadto dochód "ze stałych świadczeń niepieniężnych świadczonych na rzecz Kancelaria Mentzen SKA" w wysokości 71,5 tys. zł. Prowadził także jednoosobową działalność gospodarczą (zawieszona), z której osiągnął stratę w wysokości 57 883 zł. 

Polityk zadeklarował "prawo do korzystania" z dwóch samochodów osobowych - Volvo XC 90 z 2022 roku o wartości 340 tys. zł i Mercedesa klasy E Coupe z 2022 roku o wartości 300 tys. zł. Mentzen spłaca dwa kredyty hipoteczne - jeden to 960 tys. zł, a drugi ponad 317 tys. zł. Wśród "składników mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł" szef partii Nowa Nadzieja wymienił także zabudowę kuchenną za 120 tys. zł, kanapę za 18,4 tys. zł, regały za 17 i 22 tys. zł, stół za 12 tys. zł i "pozostałe meble i sprzęt elektroniczny" za ok. 200 tys. zł. 

Jeden z liderów Konfederacji jest nie tylko dłużnikiem, ale również wierzycielem. Pożyczył osobom fizycznym łącznie 360 tys. zł, a osobom prawnym ponad 3,8 mln zł. 

Kim jest Sławomir Mentzen?

Sławomir Mentzen z wykształcenia jest ekonomistą. W 2015 r. uzyskał tytuł doktorski na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2017 r. uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu doradcy podatkowego i otworzył kancelarię sygnowaną własnym nazwiskiem.  

Z polityką jest związany od 2017 r. Rok później po raz pierwszy wystartował w wyborach samorządowych na prezydenta oraz radnego Torunia. Nie otrzymał mandatu, podobnie jak w 2019 r. - najpierw w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a następnie do Sejmu. W październiku 2022 roku został przewodniczącym partii KORWiN, która zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja. Obok Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna jest jednym z liderów Konfederacji. 

Wybory w 2023 r. są pierwszymi, w których Mentzen otrzymał mandat. Wcześniej przepisy nie obligowały go do upublicznienia oświadczenia majątkowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sławomir Mentzen | oświadczenie majątkowe | Sejm RP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »