SLS czeka na wyrok sądu

Wczoraj Sejm skierował do komisji skarbu państwa, uwłaszczenia i prywatyzacji poselski projekt uchwały o powołaniu do końca 2002 roku Krajowej Spółki Cukrowej, zwanej Polskim Cukrem.

Wczoraj Sejm skierował do komisji skarbu państwa, uwłaszczenia i prywatyzacji poselski projekt uchwały o powołaniu do końca 2002 roku Krajowej Spółki Cukrowej, zwanej Polskim Cukrem.

Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 361 posłów. Przypomnijmy, że według wnioskodawców do PC miałyby być wniesione wszystkie niesprywatyzowane dotąd cukrownie.

Według wiceministra skarbu, Marka Dyducha, utworzenie Krajowej Spółki Cukrowej w obecnym stanie prawnym jest niemożliwe i wiązałoby się z ryzykiem odmowy rejestracji spółki przez sąd. Jego zdaniem, procedury prawne mogą potrwać 30-40 tygodni.

Resort skarbu proponuje nowelizację ustawy o regulacji rynku cukru, tak aby Krajową Spółkę Cukrową można było powołać na bazie tych cukrowni, w których skarb państwa ma większość udziałów, a sporne cukrownie dołączyć po wyjaśnieniu wątpliwości prawnych.

Reklama

Dotyczy to choćby Śląskiej Spółki Cukrowej (ŚSC), której warunkową umowę zbycia podpisało jeszcze w 2000 roku ministerstwo skarbu. Jednak do dnia dzisiejszego francuski koncern SLS nie przejął spółki. Nie zgodziło się na to bowiem MSWiA. Potem okazało się, że zgoda nie była wcale potrzebna i obecnie Francuzi starają się przejąć ŚSC. Zwrócili się w tej sprawie do sądu. Decyzja prawdoopodobnie zapadnie już 21 stycznia. Wiceminister Dyduch zapewnia, że resort postąpi zgodnie z jego postanowieniem. Zatem jeśli sąd przyzna rację inwestorowi ŚSC stanie się jego własnością.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: wyrok | sady | skarbu | wyrok sądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »