Sprzedaż detaliczna w grudniu. GUS podał nowe dane

​Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła realnie w grudniu 2022 r. o 0,2 proc. w ujęciu rocznym - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Nominalnie sprzedaż była wyższa o 15,5 proc.

Jak wynika z raportu GUS, sprzedaż detaliczna w Polsce na koniec ubiegłego roku wyniosła 15,5 proc. w ujęciu rocznym. Na przestrzeni miesiąca również odnotowano wzrost - o 13,1 proc. 

Jednocześnie na przestrzeni roku urząd odnotował wzrost sprzedaży detalicznej cen stałych o 0,2 proc., w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r.

Na przestrzeni stycznia oraz grudnia 2022 r. sprzedaż wzrosła o 5 proc. rdr. W 2021 r. wzrost w relacji rocznej wyniósł 8,1 proc. 

Co kupowali konsumenci?

W grudniu 2022 r. w porównaniu do ostatniego miesiąca 2021 r. najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych odnotowano wśród jednostek handlujących farmaceutykami, kosmetykami i sprzętem ortodontycznym - o 7,6 proc.  

Reklama

Sprzedaż wzrosła również wśród grup: tekstylia, odzież, obuwie - o 7,2 proc. oraz żywność, napoje i wyroby tytoniowe - o 1,9 proc. Największy spadek sprzedaży zaraportowały sklepy z grupy meble, rtv, AGD - odczyt niższy o 10,4 proc. rdr.  

Jednocześnie na przestrzeni miesiąca odnotowano niższą wartość sprzedaży detalicznej przez internet - z 11,9 proc. w grudniu 2021 r. do 9,5 proc. w ostatnim miesiącu 2022 r.

Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewa się słabszych wyników sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach i stagnacji na rynku nieruchomości. - Słabe perspektywy czekają szczególnie deweloperów w budownictwie mieszkaniowym - wskazał, komentując poniedziałkowe dane GUS.

Kolejne miesiące nie przyniosą szybkiej poprawy?

Ekspert, odnosząc się do danych GUS o sprzedaży detalicznej, zauważył, że wzrosła ona w grudniu "znacznie poniżej rynkowych prognoz", które przewidywały wzrost o 1,4 proc. - Wyniki w dużej mierze podbiły większe wydatki na odzież oraz lekarstwa i kosmetyki - obroty wzrosły kolejno o 7,2 proc. oraz 7,6 proc. - zaznaczył Sajnóg. Zauważył, że GUS wskazuje na słabe wyniki sprzedaży paliwa oraz dóbr trwałych np. sprzętu RTV i AGD. Obroty handlowe były w tym przypadku mniejsze o kolejno 7,8 proc. oraz 10,4 proc. niż rok temu - dodał.

PIE prognozuje słabsze wyniki sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach. - Wysoka inflacja sprawia, że siła nabywcza konsumentów maleje, przez co ograniczają oni wydatki - wskazał ekspert PIE. Zauważył, że według badań koniunktury ponad połowa ankietowanych ocenia, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich sytuacja finansowa się pogorszyła.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »