Sprzedaż uzbrojenia. Niemcy zarabiają miliardy

W ciągu ostatnich czterech lat rząd Niemiec wydał zgodę na sprzedaż uzbrojenia wartego ponad 22 miliardy euro - podało ministerstwo gospodarki.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W czasie kończącej się właśnie kadencji parlamentu Niemiec rząd tego kraju wydał pozwolenia na eksport uzbrojenia o wartości 22,5 miliarda euro. Prawie 6,2 miliarda przypadło na broń ofensywną, a niecałe 16,4 miliarda na pozostałe rodzaje uzbrojenia.

Dane opublikowało niemieckie ministerstwo gospodarki, odpowiadając na zapytanie złożone przez parlamentarzystów partii Lewica. Największym odbiorcą niemieckiego sprzętu wojskowego były w tym czasie Węgry, które kupiły uzbrojenie za 2,7 miliarda euro. Na drugim miejscu były USA, które wydały w Niemczech 2,4 miliarda.

Reklama

Trzecim największym klientem niemieckich firm zbrojeniowych była Algieria, następnie Egipt. W pierwszej dziesiątce znajduje się także Katar. Przedstawiciele partii Lewica krytykują niemieckie władze za handel bronią. Kontrowersje budzi zwłaszcza sprzedaż uzbrojenia krajom o wątpliwych standardach demokratycznych.

"Oliwa do ognia"

"Masywny eksport broni w ostatniej kadencji był i jest oliwą dolewaną do ognia licznych wojen i konfliktów" - mówi ekspertka Lewicy ds. obronności Sevim Dagdelen. Jej zdaniem konieczna jest pilna zmiana politycznych priorytetów i doprowadzenie do zatrzymania eksportu broni, zwłaszcza do krajów rozwijających się, jak i w regiony, w których trwają wojny.

Krytyka eksportu broni jest od lat jednym z postulatów postkomunistycznej Lewicy w Niemczech. Partia ta jest też sceptyczna wobec NATO. Według aktualnych sondaży w wyborach do Bundestagu, które odbędą się 26 września, Lewica może liczyć na ok. 7 procent głosów.

(AFP,ARD/szym), Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: uzbrojenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »