Lidl wyprzedził system kaucyjny. Wstawił butelkomaty
Nie wszystkie sieci sklepów czekają na oficjalne wejście w życie systemu kaucyjnego. Lidl Polska już teraz uruchomił butelkomaty we wszystkich, ponad 900 sklepach sieci. Placówki rozpoczynają też kampanię edukacyjną. System, którego celem jest zwiększenie poziomu zbiórki i recyklingu butelek oraz puszek, rusza w Polsce w październiku.
Pierwsze testy własnego systemu odbioru butelek plastikowych PET niemiecka sieć sklepów dyskontowych rozpoczęła w 2022 r. Wtedy w wybranych placówkach ustawiono butelkomaty. W lutym tego roku rozpoczęto też testowanie wśród klientów zbiórki puszek.
Od momentu rozpoczęcia testów Lidl Polska zebrał 15 mln plastikowych butelek PET i ponad 1 mln puszek, o łącznej wadze blisko 400 ton, “czyli tyle, ile waży największy pasażerski samolot na świecie” - czytamy w komunikacie sieci.
Teraz we wszystkich sklepach Lidl Polska dostępne są butelkomaty, które umożliwiają wygodny zwrot opakowań. Rozpoczęta kampania ma zachęcić klientów sieci do aktywnego udziału w nowym systemie i przekonać ich, że zwrot butelek oraz puszek może być prosty, szybki i wygodny. “To ważny krok w kierunku ochrony środowiska, więc sieć już teraz chce wspierać klientów w wyrabianiu nowych nawyków” - podkreśla Lidl.
Informuje, że wystarczy przynieść butelki lub puszki do sklepu i zadbać o to, by miały one etykiety. Kolejny krok to włożenie ich do maszyny – butelkomat automatycznie rozpozna i zarejestruje opakowania, a na koniec wyda wydruk z rabatem na zakupy.
Klienci będą mieli 30 dni na jego realizację. Z rabatu będzie można skorzystać wyłącznie w sklepie Lidl, w którym został on wydrukowany z automatu. “Dzięki temu rozwiązaniu klienci sieci mogą w jednym miejscu zarówno kupić produkty, jak i zwrócić opakowania” - czytamy w komunikacie dyskontu.
Ustawione w sklepach Lidl butelkomaty przyjmują butelki plastikowe po napojach do pojemności 3 litrów a także puszki metalowe do 1 litra. Wyjątkami są opakowania po nabiale i oleju - ich butelkomaty nie przyjmują. Oddawane butelki nie muszą pochodzić z napojów zakupionych w sklepach Lidl Polska. Można zwracać też od innych producentów oraz zakupionych w innych sieciach handlowych.
Puszka i plastikowa butelka zostaną przyjęte, jeżeli nie są zgniecione lub uszkodzone. Ważne też aby miały etykietę producenta z czytelnym kodem kreskowym. Opakowania muszą być całkowicie opróżnione i pozbawione wewnętrznych lub zewnętrznych zabrudzeń, które mogą utrudnić ocenę ich kształtu, wagi oraz materiału, z którego są wykonane. Butelka może posiadać zakrętkę, ale nie musi.
System kaucyjny jest jednym ze środowiskowych celów Lidla. “Zależy nam, aby zbiórka opakowań stała się czymś naturalnym dla naszych klientów” – podkreśla cytowana w komunikacie dyrektorka ds. korporacyjnych i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w Lidl Polska Aleksandra Robaszkiewicz. Dlatego - zwraca uwagę - sieć chce, aby klienci mieli możliwość poznania i przetestowania systemu kaucyjnego w praktyce. “Jesteśmy przekonani, że edukacja wraz z praktycznym doświadczeniem, to najlepsza droga do sukcesu całego systemu” - zapewniła Robaszkiewicz.