Stopy procentowe w strefie euro. EBC podjął decyzję

Europejski Bank Centralny (EBC) podjął decyzję o kolejnej z rzędu obniżce stóp procentowych w strefie euro. Stopa refinansowa w strefie euro wynosi obecnie 3,40 proc., zaś depozytowa - 3,25 proc. Obniżka wyniosła po 25 punktów bazowych.

Stopy procentowe w strefie euro zostały w tym roku obniżone po raz trzeci. Dwie poprzednie obniżki miały miejsce w czerwcu i wrześniu. Na początku br. stopa refinansowa wynosiła 4,5 proc., a depozytowa - 4 proc. Październikowa decyzja jest zgodna z konsensusem rynkowym.

"Inflacja wzrośnie w nadchodzących miesiącach"

Jak wskazano w komunikacie prasowym, decyzja opiera się na zaktualizowanej ocenie perspektyw inflacji i dynamiki inflacji bazowej. 

"Napływające informacje o inflacji pokazują, że proces dezinflacji przebiega zgodnie z planem. Na perspektywy inflacji wpływają również ostatnie niespodzianki w postaci spadków wskaźników aktywności gospodarczej. Oczekuje się, że inflacja wzrośnie w nadchodzących miesiącach, a następnie spadnie do poziomu docelowego w ciągu przyszłego roku." - informuje EBC.

Reklama

Jednoczenie dodano, że Rada Prezesów utrzyma stopy procentowe "na wystarczająco restrykcyjnym poziomie" tak długo, jak będzie to konieczne do osiągnięcia celu inflacyjnego w średnim okresie.

"Decyzje dotyczące stóp procentowych będą oparte na ocenie perspektyw inflacji w świetle nadchodzących danych ekonomicznych i finansowych, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej. Rada Prezesów nie zobowiązuje się z góry do określonej ścieżki stóp procentowych." - podkreślono.

Inflacja w strefie euro najniższa od ponad 3 lat

Ekonomiści PKO BP spodziewali się cięcia o 25 pkt. bazowych.

"Podczas wrześniowego posiedzenia Rady Prezesów, na którym Bank po raz drugi obniżył stopy o 25pb, główny ekonomista P. Lane zasugerował, że jeśli napływające dane pokażą trwałe przyspieszenie procesów dezinflacyjnych albo wyraźne spowolnienie ożywienia gospodarczego, to uzasadnione będzie porzucenie ostrożnej postawy i przyspieszenie tempa obniżek stóp procentowych. Po serii negatywnych danych ze strefy euro i głębszym od oczekiwań spadku inflacji, nawet bardziej jastrzębi przedstawiciele EBC coraz bardziej skupiają się na wątłych perspektywach wzrostu gospodarczego (w miejsce proinflacyjnych czynników ryzyka) a konsensus wskazuje na regularne obniżki stóp o 25pb na każdym posiedzeniu EBC aż do marca 2025." - zaznaczono w prognozie.

Obecnie poziom inflacji w strefie euro jest najniższy od kwietnia 2021 roku i wynosi 1,8 proc. Co więcej, po raz pierwszy od ponad trzech lat znalazła się w celu EBC. Dynamika wzrostu cen osłabiła się we wrześniu największych gospodarkach wspólnoty: Niemczech, Francji, we Włoszech i Hiszpanii - wszędzie poniżej 2 proc. Choć inflacja bazowa nadal odbiega od celu, jej poziom obniżył się drugi miesiąc z rzędu do poziomi 2,7 proc. 

"Inflacja znajduje się obecnie poniżej celu 2 proc., a wzrost płac w bloku zwalnia, jest to więc silny argument za skupieniem komunikacji EBC na aktywności gospodarczej. Mimo to uważamy, że Lagarde będzie wciąż powtarzać, że bank pozostaje zależny od danych i podejmuje decyzje z posiedzenia na posiedzenie. Jasne wskazówki dotyczące harmonogramu dalszych cięć stóp procentowych byłyby zaskakujące i bez wątpienia wywołałyby zamieszanie zarówno na rynku stopy procentowej, jak i walutowy." - wskazują analitycy Ebury, dodając, że w grudniu kolejne cięcie stóp procentowych o 25 pb. wydaje się "wysoce prawdopodobne". 

Z kolei w przyszłym roku, ich zdaniem, obniżki będą następować co kwartał. 

EUR/PLN

4,3171 0,0171 0,40% akt.: 17.10.2024, 16:13
  • Kurs kupna 4,3170
  • Kurs sprzedaży 4,3172
  • Max 4,3213
  • Min 4,2990
  • Kurs średni 4,3171
  • Kurs odniesienia 4,3000
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

EUR/USD

1,0826 -0,0037 -0,34% akt.: 17.10.2024, 16:13
  • Kurs kupna 1,0826
  • Kurs sprzedaży 1,0826
  • Max 1,0874
  • Min 1,0811
  • Kurs średni 1,0826
  • Kurs odniesienia 1,0863
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: EBC | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »