Strategiczna spółka z nowym prezesem. Poprzednik zostaje w firmie
Grzegorz Onichimowski od 1 marca obejmie funkcję prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Spółka jest operatorem systemu przesyłowego i właścicielem sieci najwyższych napięć. Jak poinformowano w komunikacie, dotychczasowy prezes, Tomasz Sikorski, nadal będzie pracował w PSE - został powołany na wiceprezesa zarządu.
O nowym kształcie zarządu zadecydowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki na posiedzeniu, które odbyło się 28 lutego. Oprócz Grzegorza Onichimowskiego i Tomasza Sikorskiego w zarządzie PSE zasiadają obecnie także Włodzimierz Mucha oraz Andrzej Zienkiewicz.
Tomasz Sikorski, który zostaje w spółce po zmianach, jest związany z PSE od 1999 roku. Do 2015 roku był zaangażowany w projektowanie oraz realizację procesów bilansowania polskiego systemu elektroenergetycznego, a od 2016 roku, jako wiceprezes zarządu, nadzorował obszary zarządzania pracą krajowego systemu elektroenergetycznego, świadczenia usług przesyłania oraz współpracy międzynarodowej. Od stycznia 2023 roku pełnił funkcję prezesa zarządu PSE.
PSE to strategiczna spółka ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa. Zarządza Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w Polsce jako operator systemu przesyłowego i jest właścicielem sieci najwyższych napięć. Na jej podstawową działalność składają się przesył energii elektrycznej, eksploatacja sieci przesyłowej oraz krajowy i zagraniczny obrót energią elektryczną.
Grzegorz Onichimowski jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowego studium zarządzania firmą w Szkole Głównej Handlowej.
Nowy szef PSE to przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. Był współtwórcą i długoletnim prezesem (2002-2012) Towarowej Giełdy Energii i konsultantem w wielu firmach sektora energetycznego w Polsce, Europie i USA.
W latach 2015-2019 Grzegorz Onichimowski tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez sześć krajów GCC w regionalnym operatorze systemu przesyłowego - GCCIA. Pracował m.in. dla NFOŚiGW, Columbus, NODES - europejskiej platformie elastyczności. Jest ekspertem Instytutu Obywatelskiego i współtwórcą programu energetycznego Koalicji Obywatelskiej.