Świat pomaga bezdomnym i imigrantom
Housing First - amerykański system opieki nad bezdomnymi zostanie wprowadzony w Barcelonie.
Jego celem jest szybkie zapewnienie domu osobom mieszkającym na ulicy. Im szybciej bezdomny znajdzie mieszkanie, tym ma większe szanse na powrót do społeczeństwa.
W Barcelonie żyje 3 tysiący bezdomnych. Na ulicy śpi ponad 700 osób. Reszta spędza noce w przytułkach, schroniskach i wynajętych przez miasto mieszkaniach. Jednak często zmienia miejsce pobytu. Zgodnie z programem Housing First, od października bezdomni będą przypisani do tego samego miejsca i nie będą przychodzić tam tylko na noc, ale będą też spędzać tam cały dzień. "Marzymy, żeby nikt nie spał na ulicy, i uważamy, że to marzenie może się spełnić" - mówił Fracisco Gea, koordynujący wprowadzenie programu.
Z amerykańskich doświadczeń wynika, że przeniesienie bezdomnych do mieszkań jest też najtańszą formą pomocy. Nabierają pewności siebie, szacunku i w krótkim czasie rozpoczynają samodzielne życie. W Europie program wprowadziły m.in. Amsterdam, Helsinki, Wiedeń.
_ _ _ _ _ _
Jeden z najbogatszych ludzi świata Carlos Slim uruchomił natomiast stronę internetową, która ma pomóc imigrantom w Stanach Zjednoczonych. Edukacja, zdrowie, praca i kultura to tylko niektóre z tematów poruszanych na portalu Acceso Latino.
Strona powstała w myślą o pomocy społeczności hiszpańskojęzycznej. Można na niej znaleźć przydatne informacje, na przykład nagrania wideo, bezpłatne kursy zawodowe, materiały edukacyjne z zakresu historii USA oraz kurs angielskiego.
Fundacja Carlosa Slima pracowała nad portalem przez półtora roku. Jak podkreśla organizacja, celem Acceso Latino jest ułatwienie społeczności meksykańskiej awansu społecznego i zawodowego w USA. Według spisu ludności Stanów Zjednoczonych ponad połowa ludności hiszpańskojęzycznej w tym kraju jest pochodzenia meksykańskiego. Fundacja Slima podkreśla, że obecnie prawie wszyscy mają dostęp do internetu i mogą wykorzystać podane na stronie informacje w życiu codziennym.
Twórcy strony deklarują, że została zaprojektowana dla wszystkich, bez względu na wiek, narodowość czy status migracyjny. Do końca roku Fundacja spodziewa się co najmniej 5 mln odwiedzin.