Sygnały z Fed

Wypowiedź szefa Fed Bena Bernanke otwiera drogę do szybkich obniżek stóp

Wypowiedź szefa Fed Bena Bernanke otwiera drogę do szybkich obniżek stóp

Ben Bernanke podczas swojego wystąpienia pesymistycznie wyrażał się o wzroście gospodarczym oraz przyznał, że w obecnej sytuacji perspektywy inflacji uległy poprawie. Takie stwierdzenia oznaczają znaczne złagodzenie podejścia Fed i otwierają miejsce na szybkie obniżki stóp. Od paru miesięcy działania podejmowane w celu łagodzenie skutków kryzysu finansowego sprowadzały się głównie do zwiększania płynności sektora bankowego, dokapitalizowywania (i w efekcie nacjonalizacji) zagrożonych upadkiem instytucji finansowych itp. Tempo, w jakim kryzys finansowy uderza w sferę realną gospodarki jest jednak na tyle duże, że Fed jest coraz bardziej bliski obniżenia stóp, co nie koniecznie musi zwiększyć wielkość kredytu w gospodarce ale obniżyć koszty jego obsługi dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, zwiększając ich siłę nabywczą.

Najbliższe posiedzenie Fed będzie miało miejsce 29 października, ale zważywszy na dynamikę ostatnich wydarzeń nie może wykluczyć obniżki poza posiedzeniami. W najbliższy piątek odbędzie się spotkanie krajów G7, scenariusz skoordynowanej obniżki stóp po tym posiedzeniu jest coraz bardziej możliwy.
Przedstawiciele ECB wciąż ostrożnie wypowiadają się o możliwości luzowania polityki pieniężnej. Jednak spodziewamy się, że przy obecnej sytuacji w sektorze finansowym i w obliczu widma recesji w strefie euro EBC zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych o 100pb w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Wczorajsze posiedzenie EcoFin zaowocowało jedynie ustaleniem 50 tys EUR jako poziomu gwarancji depozytów osób prywatnych. Walka z kryzysem finansowym została zepchnięta na szczebel krajowy, chociaż zastrzeżono, że działania mają być skoordynowane.
Co to znaczy: Następny ruch Fed to obniżka o 50pb, na regularnym posiedzeniu, nie wykluczone że wcześniej (naszym zdaniem do końca roku stopy w USA spadną o 100pb).

Strategia rynkowa

Korekta na EUR/USD pozwoliła złotemu na zwiększenie wartości. Nawet kiedy dolara amerykański zaczął na nowo zyskiwać względem euro aprecjacja złotego nie została zatrzymana ? minister finansów Jacek Rostowski przedłużył ruch EUR/USD stwierdzeniem, że globalna sytuacja finansowa nie spowoduje opóźnień w polskim planie przystąpienia do strefy euro. Po tych słowach dokonał się skok o cztery grosze w dół do 3,40/? (na zamknięciu zobaczyliśmy 3,42/?).
Gołębia wypowiedź Sławomira Skrzypka, który ocenił, że globalna sytuacja będzie miała wpływ na decyzje podejmowane w ramach polityki pieniężnej podsumowała to co widać w wycenie na rynkach długu. Krzywa IRS pokazuje oczekiwania na cięcia na początku 2009. Tymczasem krzywa dochodowści uniosła się we wtorek przed dzisiejszą aukcją 2,5mld PLN 10-letnich obligacji, która będzie miała miejsce w środowisku ograniczonego zainteresowania instrumentami gotówkowymi.
Co to znaczy: Globalna niepewność jest tak duża, że trudno oczekiwać wyraźnego i trwałego powrotu złotego do 3,35/? w najbliższym czasie.

Zespół analiz makroekonomicznych

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: sygnały | Fed | wypowiedź | Ben Bernanke
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »