Reklama

Szef PIE: Deficyt budżetu może być wyższy niż zakładany

Pewnie będą nas czekały kolejne decyzje o wprowadzanych instrumentach pomocowych. One będą oznaczały, że pewnie deficyt może trochę drgnąć do góry mimo tego, że zakładaliśmy, że będzie niższy niż w roku 2020 - stwierdził Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w programie "Gość Wydarzeń" Polsat News.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- To wcale nie oznacza, że sytuacja fiskalna będzie taka zła - ocenił. Dodał, że "pierwszy kwartał będziemy mieli w recesji, drugi kwartał też pewnie nie będzie tak dobry, jak zakładaliśmy pod koniec zeszłego roku".

Budżet państwa na 2021 rok przewiduje deficyt na poziomie 82,3 mld zł wobec 85 mld zł zanotowanych w poprzednim roku.

Jak mówił Arak, PIE nie zrewidował jeszcze swoich prognoz, ponieważ nie wiadomo, jak długo potrwa lockdown. - Nie jest to też tak duża niewiadoma, ponieważ w połowie roku powinna być zaszczepiona około połowa społeczeństwa, wrócą usługi, tak jak w lecie ubiegłego roku, będzie funkcjonował przemysł - tłumaczył. - Sytuacja nie jest tak zła, jak rok temu - podkreślał.

Reklama

Jak wyglądają obecnie rynkowe wskazania wzrostu PKB na 2021 r.? Ekonomiści Banku Pekao wskazują na 4 proc. wzrostu., PKO Banku Polskiego na 5 proc., Banku Millennium na 4 proc. (z plusem), a ING Banku Śląskiego na 4-4,5 proc. Mniej optymistycznie na ten rok patrzy główna ekonomistka Banku Pocztowego, która szacuje, że gospodarka urośnie o 3 proc.

- Według naszych prognoz najgorszy okres, jeżeli chodzi o rynek pracy, mamy już za sobą - powiedział Arak.

W lutym stopa bezrobocia wynosiła 6,5 proc., czyli tyle samo co w styczniu 2021 r. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lutym 1,099 mln wobec 1,09 mln osób w styczniu.

Z kolei według Eurostatu (ma inną metodologię) Polska miała w styczniu 2021 roku najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej na poziomie 3,1 proc. Na drugie miejsce spadły Czechy, które wcześniej notowały ten wskaźnik wyrównany sezonowo na poziomie niższym niż Polska.

d.e.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »