Szlaban na ukraińską żywność. Władysław Kosiniak-Kamysz ogłasza sukces
Wicepremier, minister obrony narodowej i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej swojego klubu parlamentarnego ogłosił "wielki sukces rządu" i "wielki sukces PSL-u". Chodzi o wygaśnięcie dyrektywy o autonomicznych środkach handlowych (ATM), które od 2022 r. umożliwiały Ukrainie bezcłowy eksport do UE. Oznacza to, że od 6 czerwca Unia wróci do zasad handlu z Ukrainą, które obowiązywały przed rosyjską agresją na ten kraj.
- Wielki sukces rządu, wielki sukces PSL-u. Koniec niekontrolowanego napływu produktów rolnych, produktów spożywczych z Ukrainy do Europy - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak stwierdził, "ministrowie rolnictwa z PiS-u, rząd PiS-u zgodził się na zupełne otwarcie granic dla produktów rolnych z Ukrainy, dla zboża szczególnie, które zalało Polskę".
Według wicepremiera, zanim rząd obecnej koalicji wprowadził ograniczenia na poziomie krajowym, to wewnętrzny polski rynek zboża uległ destabilizacji na skutek napływu ukraińskiego ziarna. - Upadło 120 tysięcy gospodarstw rolnych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
Następnie stwierdził, że rząd Donalda Tuska musiał się mierzyć z protestami rolników, chociaż nie był winien tej sytuacji.
- Od pierwszego dnia rozpoczęliśmy (...) walkę o to w Brukseli, żeby cała Unia skończyła z niekontrolowanym napływem ukraińskiego zboża do Polski. I od 6 czerwca tego roku będzie to zablokowane; to jest wielki sukces, który udało się osiągnąć, wielki sukces Polskiego Stronnictwa Ludowego, naszych europarlamentarzystów (...) naszych ministrów - mówił, wymieniając Krzysztofa Hetmana (obecnie europoseł), szefa resortu rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka oraz ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. - My to postawiliśmy na ostrzu noża w Brukseli - dodał.
- Drodzy rolnicy, chciałbym was zapewnić - od 6 czerwca wracamy do zasad sprzed wybuchu konfliktu na Ukrainie, do zasad, gdzie będą określone limity i kontyngenty, że wszystko musi być negocjowane. Nic o nas bez nas, nic o polskich rolnikach bez udziału polskich rolników - zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Przed 2022 r. wymiana handlowa UE-Ukraina odbywała się w oparciu o pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu (DCFTA). Po pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE otworzyła swój rynek dla ukraińskich produktów rolnych (na podstawie ATM - autonomicznych środków handlowych, przyznanych Kijowowi w czerwcu 2022 r.). Nowe zasady miały być przedłużane co roku - w tym roku miało to nastąpić najpóźniej do 6 czerwca. Wiadomo już jednak, że handel Wspólnoty z Ukrainą wraca do starych zasad. Jednocześnie KE chce negocjować z Kijowem nowe warunki umowy DCFTA, które będą dla strony ukraińskiej bardziej korzystne i pozwolą jej eksportować produkty rolne do Europy na lepszych warunkach. Zyski z tego eksportu mają wspierać ukraiński wysiłek obronny w walce z Rosją - takim rozumowaniem kieruje się Bruksela.