Tarcza antyinflacyjna nie będzie przedłużona na 2024 rok. Jest zapowiedź rządu

Projekt na obecnym etapie nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej na 2024 r. - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Sebastian Skuza. Zastrzegł, że nie wie, jaka będzie ostatecznie "decyzja polityczna". Wieczorem do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller, który wskazał, że jak będzie potrzeba, to tarcza zostanie utrzymana.

"Potwierdzam - projekt na obecnym etapie nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej na 2024 r." - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Sebastian Skuza. Zastrzegł, że nie wie, jaka będzie ostatecznie "decyzja polityczna".

Zerowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna opiera się na zerowej stawce VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Obowiązuje ona obecnie do końca 2023 roku. 

"Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwszych skutków inflacji. Dlatego obniżyliśmy do 0% stawkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze (np. mięso i ryby i przetwory z nich, produkty mleczarskie, produkty ze zbóż, pieczywo i produkty piekarnicze, warzywa i owoce i przetwory z nich)." - informuje rząd, odnosząc się do obwiązujących jeszcze przepisów.

Reklama

Stawka VAT została obniżona do zerowego poziomu z wartości 5 proc. Na ten moment nie jest jeszcze znana stawka, jaka miałaby obowiązywać od przyszłego roku.

Rzeczni rządu: Jak będzie potrzeba, to tarcza zostanie utrzymana

W godzinach wieczornych do sprawy postanowił się odnieść rzecznik rządu Piotr Müller. We wpisie na serwisie X (dawny Twitter) wskazał on, że "jeżeli nadal będzie taka potrzeba to tarcze antyinflacyjne będą utrzymane". Dodał on, że obecnie "miesiąc po miesiącu inflacja spada". Jak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik cen konsumpcji w sierpniu wzrósł w relacji rocznej o 10,1 proc., wobec 10,8 proc. w lipcu.

"Nie ma środków na uzupełnianie ubytków w abonamencie RTV"

Podczas czwartkowego posiedzenia omawiany był projekt budżetu na 2024 r. Przedstawiciele organizacji społecznych, którzy wzięli w posiedzeniu zespołu, dopytywali także o kwestie podwyżek dla pracowników sfery budżetowej, w tym dla nauczycieli.

"Zakładamy wzrost funduszy wynagrodzeń o 12,3 proc., w tym wzrost kwoty bazowej o 6,6 proc. Odmiennie jest u nauczycieli - tam kwoty wzrosną o 12, proc. i środki na ten cel są w subwencji oświatowej" - powiedział wiceminister finansów. "Co do sfery budżetowej - jest 6,6 proc, w kwocie bazowej, zaś o 5,7 proc. rośnie fundusz wynagrodzeń" - dodał.

Wyjaśnił, że to rozwiązanie da swobodę dyrektorom jednostek budżetowych co do sposobu rozdzielenia zwiększonych kwot na wynagrodzenia.

"Co do ubytków w abonamencie (RTV - PAP), to obecnie mamy rundę konsultacji projektu i na tym etapie nie ma środków na uzupełnienie tych ubytków, ale jest zobowiązanie ze strony rządu, że te ubytki powinny być uzupełniane" - powiedział Sebastian Skuza.

Projekt budżetu z rekordowym deficytem

W zeszły czwartek Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2024 r. Zakłada on dochody budżetu państwa w kwocie 683,6 mld zł, wydatki na poziomie 848,3 mld zł, a deficyt budżetu państwa na poziomie 164,8 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) ma wynieść ok. 4,5 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na ma wynieść 54 proc. PKB.

Dzień później a stronach Ministerstwa Finansów opublikowano projekt, który przekazano Radzie Dialogu Społecznego.

"Strona rządowa, nie później niż 30 dni przed przedstawieniem projektu ustawy budżetowej Sejmowi, kieruje projekt ustawy budżetowej na rok następny wraz z uzasadnieniem do Rady w celu zajęcia stanowiska przez strony pracowników i strony pracodawców" - wyjaśniono na stronie MF.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tarcza antyinflacyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »