Tarcza antyinflacyjna nie będzie przedłużona na 2024 rok. Jest zapowiedź rządu
Projekt na obecnym etapie nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej na 2024 r. - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Sebastian Skuza. Zastrzegł, że nie wie, jaka będzie ostatecznie "decyzja polityczna". Wieczorem do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller, który wskazał, że jak będzie potrzeba, to tarcza zostanie utrzymana.
"Potwierdzam - projekt na obecnym etapie nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej na 2024 r." - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Sebastian Skuza. Zastrzegł, że nie wie, jaka będzie ostatecznie "decyzja polityczna".
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna opiera się na zerowej stawce VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Obowiązuje ona obecnie do końca 2023 roku.
"Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwszych skutków inflacji. Dlatego obniżyliśmy do 0% stawkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze (np. mięso i ryby i przetwory z nich, produkty mleczarskie, produkty ze zbóż, pieczywo i produkty piekarnicze, warzywa i owoce i przetwory z nich)." - informuje rząd, odnosząc się do obwiązujących jeszcze przepisów.
Stawka VAT została obniżona do zerowego poziomu z wartości 5 proc. Na ten moment nie jest jeszcze znana stawka, jaka miałaby obowiązywać od przyszłego roku.
W godzinach wieczornych do sprawy postanowił się odnieść rzecznik rządu Piotr Müller. We wpisie na serwisie X (dawny Twitter) wskazał on, że "jeżeli nadal będzie taka potrzeba to tarcze antyinflacyjne będą utrzymane". Dodał on, że obecnie "miesiąc po miesiącu inflacja spada". Jak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik cen konsumpcji w sierpniu wzrósł w relacji rocznej o 10,1 proc., wobec 10,8 proc. w lipcu.