Pobierasz 500 plus? Mogą ci przyznać 400 zł więcej, ZUS już przyjmuje wnioski

Żłobkowe w wysokości 400 zł to obok 500 plus kolejne świadczenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Te mogą otrzymać do 400 zł na opłacenie żłobka dla dziecka lub pobytu pociechy w innej placówce tego typu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyjmuje wnioski w ramach tego programu wyłącznie drogą elektroniczną. 400 zł specjalnego dodatku nie jest jednak wypłacane, a pomoc finansowa jest przekazywana rodzinom inaczej niż w przypadku 500 plus.

Żłobkowe to dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, ale nie tylko w nim. Pieniądze można otrzymać również na opłacenie pobytu dziecka w klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Rozwiązanie to, zwane świadczeniem żłobkowym lub 400 plus, wprowadziła ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Jeśli więc pobierasz 500 plus na pociechę w wieku żłobkowym, możesz dostać także do 400 zł dofinansowania na opłacenie pobytu dziecka w ośrodku opieki dziennej.

Reklama

Świadczenie żłobkowe obok 500 plus. Do 500 zł na dziecko dodadzą 400 zł dofinansowania

Jak zakłada ustawa, świadczenie żłobkowe przysługuje tym dzieciom, których rodzice nie otrzymują na swoje pociechy rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Pieniądze ze świadczenia żłobkowego mogą zostać przeznaczone także na inne cele niż żłobek. Dofinansowanie ze świadczenia żłobkowego można przeznaczyć także na opłacenie przebywania dziecka w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Świadczenie żłobkowe przysługuje w wypadku gdy:

  • jesteśmy rodzicami dziecka, opiekunami prawnymi lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;
  • nie otrzymujemy na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

ZUS wypłaci świadczenie żłobkowe tylko po spełnieniu warunków

400 zł dofinansowania na dziecko nie jest wypłacane jednak zawsze i każdemu. Możemy skorzystać ze świadczenia żłobkowego w wypadku, gdy nasze dziecko jest:

  • pierwsze i jedyne w rodzinie;
  • pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO;
  • drugie i kolejne w rodzinie, jeśli ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobieraliśmy RKO w łącznej przysługującej wysokości.

Wniosek o 400 zł świadczenia żłobkowego można złożyć niezależnie od tego, jakie inne świadczenia na pociechy dostajemy i ile zarabiamy. Co jednak ważne, świadczenie żłobkowe nie jest wypłacane do ręki, a ZUS sam opłaca pobyt dziecka we wskazanym we wniosku miejscu jego opieki. Należy także podkreślić, że 400 zł świadczenia żłobkowego to maksymalny wymiar świadczenia. Rodzice wnioskujący o dofinansowanie mogą otrzymać równie dobrze 300 zł czy 200 zł świadczenia żłobkowego.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem - wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, która stoi na czele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o świadczenie żłobkowe tylko elektronicznie. ZUS zachęca do korzystania z aplikacji

Wniosek o świadczenie żłobkowe złożyć można wyłącznie drogą elektroniczną. Jeszcze na początku tego roku ZUS przyjmował wnioski za pośrednictwem PUE ZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną. W marcu ZUS umożliwił przyjmowanie wniosków o dofinansowanie za pomocą aplikacji mZUS. Tym samym rodzice chętni otrzymywać dofinansowanie na żłobek, mogą użyć smartfona z aplikacją.

Rodzice mogą otrzymać wyrównanie dofinansowania. Mają na to jednak tylko 2 miesiące

Ustawodawca dopuszcza złożenie wniosku o świadczenie żłobkowe do ZUS dopiero od dnia rozpoczęcia uczęszczania do żłobka. Rodzice mają jednak 2 miesiące, by zgłosić się po pieniądze i otrzymać wyrównanie dofinansowania za okres rozpatrywania wniosku. Jeśli jednak wniosek wpłynie po okresie 2 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z instytucji opieki, świadczenie żłobkowe zostanie przyznane bez wyrównania.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie żłobkowe | ZUS | dofinansowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »