Tematy ważne dla Polski, Europy i świata. Debaty w Karpaczu dobiegły końca

Zakończyło się XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu - największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma dyskusji na najważniejsze tematy gospodarcze i polityczne. Na trzydniowe spotkanie do Karpacza przyjechali goście z ponad 60 krajów. Byli wśród nich politycy, również premierzy i prezydenci, przedstawiciele gospodarki, m.in. prezesi globalnych firm, także członkowie samorządów i eksperci.

Trzydniowe panele, dyskusje i spotkania odbywały się pod hasłem: "Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian". Nawiązał do nich pierwszego dnia debat Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum. Zwrócił uwagę na wyzwania, przed którymi stoi Stary Kontynent. 

- Nawet najwięksi entuzjaści globalizacji mają już świadomość, że są granice, których przekroczyć już się nie da - powiedział założyciel fundacji Instytut Studiów Wschodnich. 

Dyskusje na trudne tematy

Program tegorocznego Forum przewidywał 470 debat i paneli dyskusyjnych. Odbywały się one w ramach bloków tematycznych: Nowa gospodarka, Nowe technologie, Cyfryzacja, Człowiek i kultura, Europa w świecie, Odbudowa Ukrainy, Państwo i reformy oraz Polityka międzynarodowa. W ciągu trzech dni, spotkaniach i dyskusjach uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób. 

Reklama

W Karpaczu poruszono najbardziej palące tematy dotyczące Polski, naszego kontynentu i świata. "Europa nie była konsekwentna wobec Rosji, dziś nie jest wobec Chin. Musimy zmienić priorytety" - nawoływali uczestnicy "Kształtując nowy porządek świata" - panelu, który zainaugurował Forum. 

Zdaniem zebranych, nadszedł czas na usprawnienie działania Unii Europejskiej. "Sprzeciw jednego kraju UE nie może blokować decyzji całej Unii" - argumentowali uczestnicy panelu. Ich zdaniem, trzeba też zmienić sposób myślenia o ONZ, a do Rady Bezpieczeństwa powinny wejść inne kraje np. Indie czy Brazylia. 

Dominowała tematyka krajowa

Dyskusje i rozmowy dotyczyły przede wszystkim spraw krajowych. Jedną z bolączek, nie tylko Polaków, jest wzrost cen. Zdaniem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, do końca 2023 r. inflacja w Polsce może spaść do ok. 6,5-7 proc. 

- Mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym, widać, że akcja kredytowa jest na niskim poziomie. Mamy szczyt cyklu podwyżek stóp procentowych na świecie. To wszystko argumenty za rozpoczęciem cyklu obniżek - argumentował. A jeżeli inflacja spadnie poniżej 5 proc. w przyszłym roku, to - podkreśla rozmówca Interii - mówilibyśmy już o prawie 2-procentowych, dodatnich, realnych stopach procentowych.

Bez względu na zachowanie inflacji, można oczekiwać, że będą wydłużone wakacje kredytowe - poinformował o tym Interię Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Jednak nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać. 

- Jestem zwolennikiem, żeby próg się pojawił dla bardzo dobrze zarabiających, dla takich którzy mają bardzo wysoki kredyt, ale też bardzo duże zarobki, na nieruchomości luksusowe - powiedział Interii minister. Czyli - wyjaśnił - dla osób, których pensja jest "zdecydowanie powyżej średniej w gospodarce narodowej".  - Natomiast wakacje powinny objąć zarabiających średnio i mało - stwierdził Waldemar Buda. 

Kredyt 2 proc. bije rekordy

Wielu z nich ubiega się o rządowy, "Bezpieczny kredyt 2 proc.". W bankach złożono już 42 tys. wniosków i zawarto około 5,5 tysiąca umów. 

- Wniosków jest więcej, niż się spodziewaliśmy - powiedział Interii Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich. Przyznał, że liczy, że ta tendencja się utrzyma, ale pojawił się problem z podażą mieszkań w największych miastach, takich jak Warszawa, Trójmiasto czy Kraków. 

- Mieszkań, które mogłyby być objęte programem zaczyna brakować i widzimy zainteresowanie rynkiem wtórnym jeśli chodzi o wykorzystanie programu - mówił Tadeusz Białek. Wypowiadając się na temat wakacji kredytowych wskazał na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. - To jest narzędzie, które w pierwszym rzędzie powinno służyć takiej pomocy - powiedział.

Ryszard Florek, założyciel i prezes przedsiębiorstwa budowlanego Fakro wierzy, że 2-procentowe kredyty nie tylko ożywią branżę ale też poprawią w Polsce nastroje. 

- Bo zacznie się budować więcej mieszkań. Wiele polskich firm, w tym Fakro, buduje też dużo zagranicą, są konkurencyjne i zdobywają nowych klientów - argumentował Interii prezes Florek. 

Przyznał, że rozwój firm hamuje brak zaufania między państwem a obywatelem. - Gdyby nie brak kapitału społecznego, mógłbym zatrudnić dwa razy więcej pracowników i płacić im dwa razy tyle co dziś - zadeklarował w Karpaczu, w rozmowie z Interią, założyciel i prezes firmy Fakro.

Tegoroczni laureaci

Zgodnie z tradycją Forum Ekonomicznego, w Karpaczu został wybrany Człowiek Roku. Rada Programowa wydarzenia podczas głosowania zdecydowała, że zostanie nim Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Firmą Roku został zaś Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

"Laureat jest wzorcowym przykładem łączenia historii z nowoczesnym podejściem do biznesu” - uzasadniono decyzję. Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej otrzymał kolarz i dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang. Nagrodę Organizacji Pozarządowej Roku otrzymało stowarzyszenie Wspólnota Polska. Polonijną Nagrodę Forum Ekonomicznego przyznano zaś stacji TVP Polonia.

Podczas wydarzenia, już po raz szósty, eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprezentowali raport dotyczący najważniejszych kwestii gospodarczych i społecznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dokument porusza między innymi takie kwestie jak wpływ inflacji na biznes i gospodarkę czy starzenie się ludności. Również opisuje wyzwania związane z transformacją energetyczną, służbą zdrowia, cyfryzacją i pandemią. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Forum Ekonomiczne w Karpaczu | podsumowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »