Reklama

Test konsumencki. UOKiK sprawdził proszki do prania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził konsumencki test proszków do prania. To początek testowania różnych produktów codziennego użytku.

Do koloru, uniwersalny, o zapachu tropików, z odplamiaczem, a może z płynem do płukania? Wybór odpowiedniego proszku do prania niejednego konsumenta może przyprawić o zawrót głowy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o pierwszym tego typu cyklu testów konsumenckich.

Reklama

- Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Po raz pierwszy prezentujemy wyniki badania konsumenckiego sprawdzającego jakość 10 proszków do prania tkanin kolorowych. Tym samym, w ramach naszych działań edukacyjnych, rozpoczynamy testowanie różnych produktów codziennego użytku. Już za kilka tygodni przedstawimy wyniki skuteczności tabletek do zmywarek a następnie płynów do mycia naczyń - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wybierano proszki?

Do badań wytypowano 10 proszków do koloru na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki kupiono w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od sierpnia do września. Proszki przeszły w sumie 290 testów, podczas których uzyskano 7450 różnych wyników cząstkowych.

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń.

Sprawdzano także, czy proszki utrzymują intensywność koloru i czy chronią biel (czyli jeśli pierzemy biało-czarny koc, to czy jasny kolor pozostanie bez zmian), a ponadto czy ich stosowanie nie pogarsza wytrzymałości pranych tkanin.

Skuteczność usuwania plam jest uzależniona głównie od rodzaju zabrudzenia.  Pozytywnym wnioskiem z badania jest to, że żaden przebadany detergent nie powoduje utraty intensywności barw.

Porady dla konsumentów

Wybierając proszek, warto przyjrzeć się liście składników wymienionych na opakowaniu. W tym celu UOKiK przygotował poradnik, który pozwoli odszyfrować skład produktu oraz zwróci uwagę konsumenta na ważne cechy detergentów - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Wybierając proszek, zwróć uwagę na:

- masę netto proszku lub deklarowaną liczbę prań. Nie sugeruj się wielkością opakowania, ponieważ producenci często wkładają swój produkt do większych pojemników, aby sprawiać wrażenie, że jest go więcej. Przed zakupem sprawdź cenę jednostkową, czyli za 1 kg lub 100 g - znajdziesz ją na wywieszce na półce w sklepie.

- etykietę i ustal optymalne dozowanie, bo od tego będą zależały efekty prania. Zbyt duża ilość proszku może doprowadzić do zacieków na ubraniach i zalegania resztek proszku w pralce. Zwróć uwagę na twardość wody (sprawdź stronę swojego przedsiębiorstwa wodociągów), stopień zabrudzenia, ilość ubrań oraz pojemność pralki. Twarda woda i mocno zabrudzone ubrania wymagają większej ilości detergentu.

- koncentrację substancji aktywnych (głównie środki powierzchniowo czynne) - zwiększają wydajność produktu, który w mniejszym opakowaniu wystarcza na większą liczbę prań. Pod jednym warunkiem - stosuj się do wskazówek producenta i odpowiednio dozuj proszek. Zbyt duża ilość detergentu nie poprawi jakości prania, za to może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i środowisko naturalne.

UOKiK na na podstawie badań laboratoryjnych ocenił ogólną jakość proszków. Trzem parametrom przypisaliśmy określone wartości: 70 proc. - usuwanie plam, 20 proc. - utrzymanie kolorów, 10 proc. - zabarwienie.

- W ten sposób utworzyliśmy ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajął Persil Color, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejne w rankingu znalazły się Bryza Lanza, Rex, Vizir i Filip, otrzymując 3 gwiazdki - czytamy.

"Wybierając proszek, warto przyjrzeć się liście składników wymienionych na opakowaniu" - podkreślił Chróstny.

Urząd radzi, by wybierając proszek, zwrócić uwagę m.in. na masę netto lub deklarowaną liczbę prań, a także etykietę, by ustalić optymalne dozowanie, od którego będą zależały efekty prania. "Zbyt duża ilość proszku może doprowadzić do zacieków na ubraniach i zalegania resztek proszku w pralce" - podkreślili eksperci.

Wskazali też na koncentrację substancji aktywnych - zwiększają wydajność produktu, który w mniejszym opakowaniu wystarcza na większą liczbę prań. "Zbyt duża ilość detergentu nie poprawi jakości prania, za to może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i środowisko naturalne" - zaznaczyli.

Urząd przypomniał, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej.

UOKiK w ramach działań edukacyjnych rozpoczyna testowanie różnych produktów codziennego użytku. "Za kilka tygodni przedstawimy wyniki skuteczności tabletek do zmywarek, a następnie płynów do mycia naczyń" - zapowiedział Chróstny.

Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | chemia gospodarcza | prawa konsumenta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »