Trzy nowości w programie Czyste Powietrze. Wchodzą w życie jeszcze w kwietniu

Jak informuje resort środowiska, już 22 kwietnia w życie wejdą zmiany w programie Czyste Powietrze. 6,4 mld zł ma być rozdysponowane bezpieczniej i na nowych zasadach. Z maksymalnego finansowania będzie można skorzystać tylko raz, a dotacje będą dotyczyć konkretnej listy urządzeń.

Spore zmiany w programie Czyste Powietrze wchodzą w życie już 22 kwietnia. Najwyższe dofinansowanie dostępne będzie tylko raz, urządzenia, które będą mogły być wykorzystane w ramach dotacje bezpieczniejsze, a prefinansowanie pewniejsze. 

Tylko urządzenia zgodne z listą ZUM

Dofinansowania w programie Czyste Powietrze ograniczone zostaną do urządzeń wymienionych na tzw. liście ZUM. Od 22 kwietnia lista zielonych urządzeń i materiałów będzie obowiązkowa, co oznacza, że dotacje na pompy ciepła czy kotły na biomasę będzie można uzyskać tylko na sprzęty wymienione w tym zestawieniu.

Reklama

Na listę ZUM trafiają urządzenia, których producenci i dystrybutorzy przeprowadzili badania swoich produktów, a ich wyniki dostarczyli do Instytutu Ochrony Środowiska. Badania muszą być przeprowadzone, aby z rynku wyeliminować urządzenia niespełniające unijnych i krajowych wymogów. W przypadku pomp ciepła konieczne będzie potwierdzenie parametrów dla klimatu umiarkowanego dla zastosowań nisko- i średniotemperaturowych. 

Najwyższa dotacja tylko raz

O najwyższy poziom finansowania może ubiegać się osoba, której przeciętny miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza 1090 zł (w gospodarstwach wieloosobowych) lub 1526 zł (w gospodarstwach jednoosobowych). Dochód wykazywany jest w zaświadczeniu wydanym przez lokalny urząd gminy. Mowa wówczas o nawet 135 tys. zł dofinansowania w ramach 100 proc. dotacji na termomodernizację. 

Od 22 kwietnia takie dofinansowanie można będzie uzyskać tylko raz. Jeśli beneficjent będzie ponownie wnioskował o dotację z programu Czyste Powietrze, będzie mógł skorzystać tylko z dofinansowania w ramach podstawowego finansowania (do 66 tys. zł). Jak tłumaczy Dorota Zawadzka-Stępiak, cytowana przez portal muratorplus.pl, jest to reakcja na przypadki, gdy "osoby z najniższymi dochodami występowały jako właściciele na przykład kilku budynków z wnioskami o to najwyższe dofinansowanie".

Ograniczenia w prefinansowaniu

W ramach dotacji z programu Czyste Powietrze możliwa jest wypłata zaliczki na konto wykonawcy od razu po złożeniu do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska podpisanej przez beneficjenta dyspozycji jej wypłaty. Teraz resort klimatu chce lepiej chronić osoby biorące dotacje i w nowej edycji programu ograniczy dostęp do prefinansowania. Wobec dotacji pobieranych przez pełnomocnika wprowadzony zostanie także obowiązkowy własnoręczny podpis wnioskodawcy na pełnomocnictwie. 

Program Czyste Powietrze tylko w tym roku może sfinansować termomodernizację domów 145 tys. rodzin. Wymienionych zostanie 111 tys. źródeł ciepła, a ok. 100 tys. budynków zostanie zmodyfikowanych energetycznie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 16 ośrodków wojewódzkich przekazał na ten cel 6,4 mld zł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyste powietrze | dofinansowanie do pompy ciepła | dotacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »