Tuczenie portfela

Żeby nie spoglądać co dzień na chudnący w oczach portfel, nie trzeba wcale rezygnować z rzeczy, które kochasz. Wystarczy odrobina dobrej woli.

Potrzeba kilku lat, żeby zmienić twój sposób życia na lepszy, tylko poprzez zastosowanie kilku zasad pomagających wyregulować budżet. Rozpoczynając walkę należy zacząć od wydatków stałych, a później skupić się na kosztach ukrytych.

1. To, że koszty są stałe, nie znaczy, że są niezmienialne! Większość z nich pojawia się po prostu jako cyferki na przychodzących rachunkach albo odpływa na czekach, które podpisujesz w większości automatycznie.

2. Twój dom jest twoją twierdzą - ale czy ten, w którym mieszkasz jest tym, na który naprawdę cię stać? Nie przeprowadzisz się z dnia na dzień, ale jeśli twoje lokum pochłania więcej niż 25 proc. twoich dochodów, zacznij robić długoterminowe plany - pomyśl o tańszym mieszkaniu.

Reklama

3. Przykręć klimatyzację, ogrzewanie, przeanalizuj rachunki telefoniczne - potrzebujesz aż tylu linii, czy komórka jest konieczna?

4. Pomyśl o jedzeniu, o tych wszystkich pysznościach, które rozpieszczają twoje podniebienie - nie rezygnuj z nich! Ale pomyśl np. o wodzie mineralnej - czy ta za 4 zł jest naprawdę lepsza od tej za 2 zł. Czy naprawdę lubisz gotowe dania, które kupujesz? A może spróbujesz kupować świeże produkty, tańsze - sam przygotuj lunch do pracy.

5. Ubrania - największym wrogiem budżetu przeznaczonego na ubrania jest impuls. Potrzebujesz strategii. Zrób listę tego, czego rzeczywiście potrzebujesz. Kupuj według listy. Kupuj najlepsze rzeczy, na które możesz sobie pozwolić. Pomyśl o wszystkich ciuchach, które wiszą zbędnie w twojej szafie.

6. Transport - potrafi pochłonąć 50 proc. twojego budżetu? Nie obiecuj sobie, że przestaniesz wyjeżdżać na weekendy albo odwiedzać swoją kobietę. Przyjrzyj się, gdzie możesz zaoszczędzić, sporządź budżet transportowy. Łap okazje lotnicze. Wybierz sobie samochód, na jaki naprawdę masz chęć - powściągnij duszę gadżeciarza i zatrzymaj go odrobinę dłużej niż byś tego chciał. Zamiast jechać taksówką, przejdź się na piechotę - zdrowie się nie obrazi.

7. Pomoc domowa i niania - tu niestety trudno dokonać jakichkolwiek cięć. Jeśli znalazłeś opiekunkę, którą kochają twoje dzieci, nie ucinaj jej pensji. Ludzie, którzy pomagają ci w prowadzeniu domu lub biznesu, mogą sprawić, że wszystko będzie szło gładko.

8. Kredyt - tu masz pole do popisu. Zbierz rachunki zapłacone kartą kredytową z ostatnich dwóch miesięcy i podsumuj odsetki, które zapłaciłeś bankowi. Jeśli spłacisz zadłużenie, co miesiąc będziesz płacił mniej właśnie o te odsetki.

Poza tym wszystkim musisz przyjrzeć się także kosztom ukrytym. Potrzeba jedynie odrobiny kreatywności. I nie chodzi tu o to, żebyś oszczędzał na wyprawie w lasy Amazonii, bo to może się źle skończyć, ale o to, żeby np. zacząć robić sobie samodzielnie śniadanie.

Przy odrobinie dobrej woli oszczędzanie nie będzie nam się kojarzyć z ascezą, a z zasobniejszym portfelem.

A ty, jak ratujesz swój portfel? Na czym oszczędzasz? Jaka motywacja jest najlepsza? Masz wypracowane przez siebie złote rady? Podziel się nimi.

INTERIA.PL/inf. własna
Dowiedz się więcej na temat: portfel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »