Turyści z Niemiec coraz chętniej jeżdżą nad polskie morze. Kwestia ceny to nie wszystko

Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego jest ważnym punktem dla niemieckich wczasowiczów. "Sąsiedni kraj zainwestował w ostatnich latach w hotele, nadmorskie promenady, niedawno także w tunel pod Świną. Z kolei po niemieckiej stronie sezon zapowiada się skromnie" - komentuje portal "Ostsee Zeitung" (OZ).

W lipcu na nadmorskiej promenadzie w Świnoujściu trwa szczyt sezonu. Widać tłumy turystów - to najczęściej rodziny, seniorzy, pary w średnim wieku. "Większość mówi po niemiecku. Gdyby nie złotówki i polskie nazwy ulic, można by pomyśleć, że jest się po niemieckiej stronie promenady" - opisuje OZ i podkreśla, że "polskie wybrzeże Bałtyku stało się wiodącym punktem turystycznym dla Niemców w Polsce".

Niemcy idą na rekord w wypoczywaniu w Polsce

"Polskie wybrzeże Bałtyku jest bardzo popularne wśród Niemców, wyprzedza Mazury, Wrocław czy Warszawę" - potwierdził szef polskiego biura turystycznego, działającego w Berlinie.

Reklama

Według organizacji badawczej Urlaub und Reisen, w ubiegłym roku wakacje w Polsce spędziło 2,7 mln Niemców. Z tego dla 900 tys. z nich wypoczynek miał formę krótkiej wycieczki (do 4 dni), ale dla większości - trwał dłużej. Są już przesłanki, że wynik ten może zostać przekroczony w bieżącym sezonie.

Właściciele biznesów turystycznych z niemieckiej części wybrzeża "powinni czuć się zazdrośni o ten trend, bowiem letni sezon na wybrzeżach Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest nadal dość stonowany" - podkreśla OZ.

Niemców przyciągają niższe ceny i jakość obsługi

Doba w dwuosobowym pokoju w 4-gwiazdkowym hotelu w Świnoujściu, w środku sezonu, to koszt 170 euro (760 zł) - w tym wliczone jest śniadanie, możliwość skorzystania z kąpieliska, dyskoteki. Według szacunków hotelarzy, blisko 80 proc. gości hotelowych to Niemcy.

Ceny hoteli w Polsce nad Bałtykiem pozostają nadal ok. 20-30 proc. niższe niż po stronie niemieckiej. Ale nie tylko niższe ceny przyciągają klientów - Świnoujście oferuje więcej atrakcji i wakacyjnych rozrywek dla turystów. "To nie tylko kwestia niższych cen" - potwierdza jedna z turystek z Niemiec, która po polskim wybrzeżu podróżuje z wnuczką. "W Polsce jest wspaniały krajobraz. Jest tu też bardziej przyjazny i uprzejmy personel hotelu" - uważa kobieta.

Świnoujście odczuwa też korzyści z otwartego niedawno tunelu pod Świną - turyści nie muszą już czekać w kolejkach na prom, łatwiej też będzie o krótkie wycieczki na polskie wybrzeże poza sezonem - zauważa OZ.

"Polskie wybrzeże to rosnący rynek. Polska zrozumiała, jak szybko i skutecznie inwestować w infrastrukturę turystyczną. Od Polski możemy się nauczyć, jak działać w naszym kraju, gdzie procedury zatwierdzania inwestycji budowlanych trwają znacznie dłużej" - podsumował Tobias Woitendorf, szef wydziału turystyki Meklemburgii-Pomorza Przedniego .

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Świnoujście | polskie morze | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »