UE: Opakowania uderzą w 400 tysięcy ludzi

W uprawy tytoniu, które dają pracę 400 tys. osobom w Europie, w tym 60 tys. w Polsce, uderzą zmiany planowane przez Komisję Europejską - informuje "Puls Biznesu".

Chodzi o przygotowywaną, zgodnie z zaleceniami WHO, nowelizację unijnej dyrektywy dotyczącej wyrobów tytoniowych.

Ma ona zakazać stosowania wielu dodatków do ich produkcji, np. aromatyzujących czy utrzymujących wilgoć.

Zdaniem cytowanego przez gazetę Przemysława Noworyty, dyrektora biura Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu, zakaz stosowania wielu dodatków uniemożliwi produkcję najbardziej popularnej w Europie mieszanki tytoniowej American Blend, bazującej na europejskim tytoniu odmian Burley (w Polsce 40 proc. upraw) i Wirginia.

Poza tym proponuje się wprowadzenie jednolitych, białych opakowań na papierosy oraz zakaz ich ekspozycji w handlu.

Reklama

Do końca 2017 r. minimalna akcyza ma wzrosnąć z 64 do 90 euro za 1000 papierosów. Wycofane też zostaną dopłaty do produkcji tytoniu, co powoduje, że wielu polskich producentów stanie na skraju bankructwa.

_ _ _ _ _

Zmiany od 1 stycznia 2011 r.

planowane podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe od nowego roku mogą być pierwszym etapem w dochodzeniu do unijnego minimum podatkowego, który Polska musi osiągnąć w 2018 r. W latach 2011-2018 dochodzenie do tych wymogów będzie się odbywać na drodze równomiernego wzrostu stawek akcyzy.

Nowa dyrektywa unijna dotycząca akcyzy od papierosów przewiduje, że w 2014 r. podatek ten ma wynieść co najmniej 60 proc. tzw. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży, nie mniej jednak niż 90 euro za 1000 sztuk. Polska uzyskała zgodę, by minima te osiągnąć w 2018 r.

Zgodnie z obecnymi przepisami unijnymi, minimalna stawka podatku dla papierosów wynosi co najmniej 57 proc. tzw. najpopularniejszej kategorii cenowej, ale nie mniej niż 64 euro za 1000 sztuk.

Ile powinny kosztować papierosy?

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: papierosy | ludzi | opakowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »