UMTS także poza Warszawą
Trzej operatorzy telefonii komórkowej dotrzymali słowa: do końca roku telefonia trzeciej generacji UMTS będzie dostępna także poza Warszawą.
W przyszłym tygodniu Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, ma uruchomić telefonię trzeciej generacji UMTS poza Warszawą - we Wrocławiu i Łodzi. Podobne plany na przyszły tydzień ma Orange, który chce udostępnić UMTS w pięciu największych miastach Polski. Już wcześniej ekspansję rozpoczął Polkomtel (Plus GSM), którego UMTS działa w ośmiu miastach.
Nowa technologia dostępna będzie więc także poza stolicą. Trzej operatorzy wypełnili tym samym obietnice, jakie złożyli, wygrywając przetarg na UMTS. Zobowiązali się, że uruchomią UMTS najpóźniej 1 stycznia przyszłego roku (data była kilkakrotnie przesuwana), a w 2007 r. zasięgiem obejmą 20 proc. populacji. Wygląda na to, że stanie się to znacznie wcześniej.
Szybka transmisja
Najbardziej widowiskową stroną UMTS są wideorozmowy. Nie mniej ważna jest szybka transmisja danych, dzięki której przesłanie pliku tekstowego (300 KB) trwa 1,2 sekundy (przez telefonię GSM 4,2 minuty), a pliku muzycznego (5MB) - 20 sekund (1,1 godziny w GSM). Każdy z operatorów ma taką usługę w swojej ofercie - w Polkomtelu nazywa się ona iPlus, w PTC - Blueconnect, a w Orange - jeszcze przez jakiś czas Licencja EDGE (w jej miejsce ma się pojawić nowa usługa, ale szczegóły nie są jeszcze znane).
Pytanie tylko, czy wszystkie te oferty będą popularne.
- Wśród naszych abonentów korzystających z UMTS największym wzięciem cieszy się bezprzewodowy dostęp do internetu - mówi Elżbieta Sadowska, rzecznik Polkomtela.
UMTS trzeba wypromować
Zdaniem Elżbiety Sadowskiej o tym, które usługi będą się cieszyć popularnością, zależy od dostawców tzw. contentu, czyli treści serwisów dostępnych przez telefon. Na Dalekim Wschodzie, gdzie UMTS bije rekordy popularności, użytkownicy najchętniej grają on-line przez komórkę.
Operatorzy starają się promować nową technologię. Polkomtel uruchamiając UMTS w Warszawie minutę wideopołączenia taryfikował jak minutę normalnej rozmowy głosowej (obowiązuje ona do dziś). Na podobne posunięcia mogą liczyć abonenci PTC i Orange.
Piętą achillesową pozostają jednak bardzo wysokie ceny aparatów obsługujących UMTS. To obecnie wydatek rzędu tysiąca zł.
Gdzie działa UMTS
PTC (Era) - obecnie - Warszawa i okolice; najbliższe plany - Łódź, Wrocław
Polkomtel (Plus GSM) - obecnie - Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Poznań, Trójmiasto; do końca roku - Szczecin, Łódź, Zakopane
Orange - obecnie - nie ma; najbliższe plany - pięć miast w Polsce
Netia Mobile - rozpoczęcie działalności w II połowie 2006 r.
Marcin Kwaśniak