Unia Europejska kręci Polaków

Spodobało nam się w Unii Europejskiej. A przynajmniej większości. Dwie trzecie Polaków pozytywnie ocenia obecność Polski w UE. Negatywne oceny wystawiło 8 proc. ankietowanych.

W dwa lata po wejściu Polski do UE TNS OBOP zapytał Polaków jak oceniają obecności naszego kraju w UE. Przeważają oceny pozytywny. 67 proc. ankietowanych jest zadowolonych z akcesji. Tylko 8 proc. społeczeństwa ma diametralnie inne odczucia i negatywnie ocenia pomysł z wchodzeniem do unijnych struktur. Jedna czwarta badanych uważa, że członkostwo w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym.

Nie wiadomo dokładnie na czym opierają się pozytywne oceny euroentuzjastów skoro aż dwie trzecie osób (72 proc.) stwierdza, że wejście Polski do UE nie wpłynęło na ich życie. Zmiany po akcesji odczuwa co czwarty ankietowany - przy czym 19 proc. dostrzega zmiany na lepsze, a 6 proc. wskazuje na ich negatywny charakter.

Reklama

Kim są zadowoleni

Wśród zadowolonych przeważają osoby z wyższym wykształceniem (82 proc.), dobrze sytuowane materialnie (78 proc.) i interesujące się polityką (75 proc.), a także kierownicy i specjaliści oraz prywatni przedsiębiorcy (po 83 proc.), pracownicy administracji i usług (78 proc.), dwudziestolatkowie (77 proc.), mieszkańcy największych aglomeracji (powyżej 500 tys.) i najmniejszych (do 20 tys.) miast (po 74 proc.) oraz średnich (20-100 tys.) ośrodków miejskich (72 proc.).

LPR i PSL są przeciw

Wśród elektoratów poszczególnych partii pozytywnie na temat członkostwa w UE częściej od pozostałych wypowiadają się sympatycy SdPl (92 proc.), PO (85 proc.) i SLD (80 proc.). Najmniejszy odsetek dostrzegających pozytywy członkostwa jest wśród zwolenników LPR (53 proc.) i PSL (63 proc.).

Dwie trzecie społeczeństwa (66 proc.) wyraża przekonanie, że przynależność Polski do struktur unijnych wpłynęła na sytuację naszego kraju. Z tego 56 proc. badanych zauważa zmiany na lepsze. Zmiany na gorsze wskazuje 10 proc. respondentów, zaś 25 proc. nie dostrzega w kraju żadnych zmian związanych z członkostwem w UE.

62 proc. ankietowanych uważa, że wejście Polski do UE miało wpływ na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. Większość (56 proc.) badanych uważa, że unijne członkostwo korzystnie wpłynęło na status Polski w świecie; przeciwnego zdania jest 6 proc. Co czwarty respondent (27 proc.) jest zdania, że wejście do UE nie wpłynęło na międzynarodową pozycję Polski, zaś 11 proc. nie ma na ten temat zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-6 listopada br. na 1005- osobowej, reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wejście
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »